Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Na šestce rozkvetly vlčí máky

Městská část Praha 6 si připomněla odkaz hrdinů z bojišť první a druhé světové války. Na Den válečných veteránů, tedy 11. listopadu, představitelé Prahy 6 společně s Armádou České republiky položili věnce u pomníků československých vojáků. Okolí těchto pomníků vyzdobily děti z šestkových mateřských školek vlastnoručně vyrobenými vlčími máky – symbolem válečných veteránů.


náhled souboru

Pieta za padlé hrdiny v boji za svobodu proběhla nejprve u Památníku československým zahraničním vojákům, účastníkům 2. světové války, který se nachází před budovou Generálního štábu Armády ČR na Vítězném náměstí. Za doprovodu Ústřední hudby Armády ČR zde došlo k položení věnců. Padlým vojákům a jejich hrdinství pak vedle armádních představitelů vzdali hold starosta Ondřej Kolář, místostarostové Jiří Lála a Jan Lacina a dále radní Marie Kubíková a Marián Hošek. Vojákům se rovněž poklonil 1. místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Růžička.

Ceremoniál se následně přesunul k Památníku padlým válečným parašutistům v Technické ulici v Dejvicích a nakonec k Památníku československým válečným letcům RAF na náměstí Svobody v Bubenči. Také na těchto místech byly položeny věnce a účastníci aktu zde všem padlým vojákům věnovali tichou vzpomínku.

K uctění památky válečných veteránů se také připojily čtyři mateřské školy z Prahy 6: MŠ Čínská, MŠ Sbíhavá, MŠ Libocká a MŠ Velvarská. Děti společně s učitelkami vlastnoručně vyrobily květy vlčího máku, které tradičně symbolizují Den válečných veteránů a vzpomínku na válečné hrdiny. Několik desítek těchto vlčích máků pak děti rozmístily u pomníků v Praze 6, které jsou věnovány československým vojákům.    

Praha 6 se rovněž připojila ke sbírce ve prospěch Vojenského fondu solidarity, který podporuje vojáky a jejich rodiny v obtížné životní situaci. Veřejnost si ve dvoraně úřadu městské části mohla od 26. října pořídit za dobrovolný příspěvek květ vlčího máku k vetknutí do klopy.

Den válečných veteránů se pravidelně koná jako připomínka ukončení první světové války. Ta oficiálně skončila 11. listopadu 1918 podpisem mírových dohod. Od roku 2004 je tento významný den připomínán i v České republice.   

Fotogalerii si můžete prohlédnout zde.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/na-sestce-rozkvetly-vlci-maky-2021-11-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.