Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Na jaře bude obora Hvězda „jako nová“

Častým cílem procházek a výletů v Praze 6 je obora Hvězda. V ní návštěvníci zvědavě sledují postup rekonstrukce, zejména práce na parteru před letohrádkem, a nešetří komentářem. „Předtím to bylo mnohem zajímavější, je to celé nevýrazné. No, uvidíme na jaře,“ říká jedna z víkendových návštěvnic.


náhled souboru
Rekonstrukce obory, kterou na podzim zahájilo hlavní město, je těsně před dokončením. V barvě zlaté opuky vede k letohrádku upravená hlavní průhledová cesta v původní šíři čtyř metrů. Terén parteru před letohrádkem je upraven, pod vysetou trávou je položený závlahový systém. „Termín dokončení parteru byl 30. ledna, ale kvůli počasí bude hotov na začátku jara. Trávník se předává po první seči a tráva osetá na podzim ještě nestačila vyrůst,“ uvedl Radek Bouška z odboru městské zeleně pražského magistrátu.

Na požadavek památkářů se trávník před letohrádkem úpravami vrátil do původní historické podoby a v parteru zmizela středová cesta. Na změny v areálu obory se čekalo od 30. let minulého století a dosavadní stav byl pouze provizorní.

Ani okolí cest ještě není ve finální verzi, jak se původně předpokládalo, tedy upravené vodopropustným, utuženým mlatovým povrchem. Jsou připraveny základy pro 42 nových laviček, ale ty se také umístí až na jaře. „Nechtěli jsme lavičky dávat na zimu, abychom je ušetřili jednoho mrazivého období. 

Hned po dokončení parteru, až bude jisté, že po cestě již nebude jezdit žádná těžká technika, se začne opravovat i krajní cesta, která má výstup u hotelu Obora. Z

jara také budou vsazena dubová vrata do bran v opravené obvodové zdi. Tři sta metrů dokončené opukové zdi je již natřeno antigraffitovým nátěrem. „Již týden po kolaudaci si zeď našli sprejeři, a to jsme se domnívali, že ve spodní části obory nová zeď není tak na očích. Malůvky jsme nechali odstranit a zeď natřít,“ vysvětluje Bouška. Poslední částí zdi, která čeká na své dokončení, je směr od Petřin do Liboce. To bude trvat déle, protože majitelé sousedních zahrádek k tomu musejí dát souhlas.

Ve spodní části obory se také usilovně pracuje na stavbě rybníčku. Čistá, ale studená Kdo se nespokojí s procházkou po hlavních cestách a vydá se podél obvodových zdí, zůstane překvapeně stát. Z podmáčené louky ve spodní části obory nechalo město vybudovat rybníček. „Z dobových dokumentů vyplynulo, že rybníky byly v oboře na několika místech. Tento trojúhelníkový je vytvořen podle původní mapy z roku 1775,“ sdělil Jiří Karnecki z odboru městské zeleně. Podle něj se už čeká pouze na jarní terénní úpravy a zbývá dopracovat napájení obnoveným náhonem z potoka od studánky Světluška.

Voda z rybníka bude odtékat do Litoveckého potoka. „Rybníček nebude určen ke koupání, návštěvníci se mohou osvěžit na vlastní nebezpečí. Voda v něm bude velmi čistá, ale studená,“ dodává Karnecki s tím, že do metr a půl hlubokého rybníčku vysadí i základní ryby.

(podle čas. Šestka)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/na-jare-bude-obora-hvezda-jako-nova-2005-03-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz