Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Mráz si v Praze 6 vybral krutou daň: papouška kakadu

Za více než půl roku si obyvatelé Petřin a návštěvníci obory Hvězda zvykli na neobvyklé společníky: dva bílé papoušky kakadu. Situace, kdy nad hlavami lidí na větvi jeřábu sedí papoušek kakadu a ozobává jeřabiny a opodál druhý, je bohužel už minulostí.


náhled souboru

“Byla jsem byla velmi překvapena, že papoušci mohou žít tady u nás ve volné přírodě a to i v zimě. Bohužel, dnes odpoledne nalezla moje dcera při procházce se psem ve Hvězdě jednoho mrtvého. Nález oznámila na linku 156. Jsem z toho smutná, mám za to, že druhý z nich taky nepřežije. Zima je letos krutá a asi se mu také bude stýskat,“ napsala včera radnici ve svém emailu Marie Polednová.

Podobně reagoval Jan Horálek, který papoušky pozoroval a fotografoval několik měsíců a zpráva o smrti jednoho z nich ho zaskočila. „Je mi papouška moc líto. Ty mrazy ho asi dostaly. Druhému bude smutno, to je jasné, třeba se vrátí k páníčkovi.“

Právě o odchyt papoušků se v minulosti pokusili i pracovníci Záchranné stanice v Jinonicích. „Ti ptáci jsou na svobodě od srpna loňského roku. Tehdy uletěli majiteli, který bydlí na Vypichu. Občas se k němu dokonce vrátí a on je na dálku krmí, chytit se mu je ale zatím nepodařilo,“ říká Věra Přibylová ze Záchranné stanice v Praze Jinonicích.

Původní obavy, že největším nebezpečím pro papoušky ve volné přírodě bude člověk, našly paradoxně opačné rozuzlení. Byla to právě příroda, konkrétně velké mrazy, které usmrtily jednoho z papoušků. A to i přesto, že tento druh papouška je ve volné přírodě zcela spokojený a nevadí mu ani teploty pod bodem mrazu.

A tak, na obyvatele Petřin pokřikující, dva bílí papoušci se žlutou chocholkou, které si občas někdo spletl s velkými holuby, jsou bohužel minulostí. Je otázkou, jaký osud potká nyní osamoceného kakadu.

(foto: Jan Horálek)Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/mraz-si-v-praze-6-vybral-krutou-dan-papouska-kakadu-2009-01-18 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz