Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

PŘEKVAPENÍ: NA MIKULÁŠSKÉ BUDE VÝSTAVA ZDEŇKA SMETANY

Praha, 4. 12. 2014 – Městská část Praha 6 připravila na pátek 5. prosince speciální mikulášskou nadílku. Od 16 hodin odpoledne přijde před Skleněný palác na náměstí Svobody Mikuláš, čert a anděl.

Ale pozor! Společně s nimi také Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka, Malá čarodějnice a další. Začne totiž výstava autora těchto oblíbených postav Zdeňka Smetany. Každé dítě, které přijde v masce dostane malý dárek. Těšíme se na vás!


náhled souboru

Na vernisáži bude přítomna dcera Zdeňka Smetany, paní Věra Benešová. Výstava nabídne 28 obrázků pro děti, ale i mimopohádkovou tvorbu - několik jeho prací technickou tzv. suché jehly, 4 medaile, které Smetana dostal za své dílo a také více než 20 knížek.

„Každý z nás, malí i velcí, znají Rákosníčka, Křemílka s Vochomůrkou, Štaflíka a Špagetku a spoustu dalších postaviček z Večerníčků a pohádek. Je ale jen málo těch, kdo si vzpomenou na jméno toho, kdo je vytvořil. A ještě méně je těch kdo ví, že otec těchto populárních dětských kamarádů je naším sousedem z Prahy 6. Kde bydlí? Jak vypadá? Jaké je jeho dílo? Část ho známe právě z Večerníčků, ale vpravdě – dílo Zdeňka Smetany je mnohem obsáhlejší. Možnosti uspořádat u nás na „Šestce“ výstavu tohoto výjimečného výtvarníka a člověka si proto nesmírně ceníme. Ukáže nám, jak nás pan Smetana napříč generacemi svým dílem obohatil a stále obohacuje,“ řekl Ondřej Kolář, starosta městské části Praha 6.

Seznamte se prosím – Galerie chodník uvádí pana Zdeňka Smetanu. Vstupné je zdarma.

VIDEO SPUSTÍTE KLIKNUTÍM NA TITULEK ČLÁNKU: ČT24 - Zdeněk Smetana: Ve svém věku už věřím na pohádky

Zdeněk Smetana, 26. 6. 1925 - Tento výtvarník a režisér animovaných filmů s charakteristickým rukopisem prošel důkladnou profesionální školou. Začínal u Jiřího Trnky v ateliéru Bratři v triku, kde si vyzkoušel řadu profesí. Již v prvních dílkách - agitkách (JEDINÁ RADOST) a reklamách - se objevují pro něj typické umělecké výrazové prostředky: nadsázka, humor, metafora. Pro charakteristiku jeho filmů anebo definici žánru se začal používat pojem moralita, sám autor své první morality nazývá psychologickými groteskami. Z nejznámějších jmenujme alespoň: LÁHEV A SVĚT, DEŠTNÍK, ROMANETO, KONEC KRYCHLE.

V 70.letech rozšířil Smetana témata svých filmů o aktuální společenské a politické náměty, jedná se například o angažované snímky PŮLNOČNÍ DEZERTÉŘI, A RUDÝ PRAPOR ZAVLAJE a další. Smetanovy filmy na motivy rozprávek J.Š.Kubína (DRÁTOVAT, FLIKOVAT nebo VŠEHOCHLUP) předznamenávají pozdější příklon k tvorbě pro děti, která je nejznámější a divácky nejoblíbenější, ať už jsou to třeba Pohádky z mechu a kapradí, cyklus Večerníčků o Rákosníčkovi anebo Malá čarodějnice.

Zdroj: http://www.csfd.cz/tvurce/12470-zdenek-smetana/--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/mikulasskou-nadilku-prekvapi-rakosnicek-kremilek-a-vochomurka-i-s-malou-carodejnici-2014-12-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.