Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Malovanka by mohla prorůst zelení

Víceúrovňová křižovatka Malovanka, která v budoucnu propojí stávající strahovský tunel s tunelem Blanka, by mohla radikálně změnit svou industriální podobu.


náhled souboru

Městská část Praha 6 totiž koupila od architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha studii na její krášlení a zatravnění a nechala ji od těchto architektů rozpracovat.

Stavební práce v oblasti Malovanky se po dlouhých letech konečně chýlí ke konci. Ačkoliv se však s uvedením této mimoúrovňové křižovatky do provozu počítá se zklidněním dopravy, lidem, žijícím v bezprostřední blízkosti této stavby, to však útěchou není: každý den je totiž čeká pohled z okna na rušnou stavbu komplexu městského okruhu. „Již dlouhou dobu se zabývám myšlenkou maximálního možného zlepšení životních podmínek zdejších obyvatel v okamžiku zprovoznění této křižovatky. A nyní se na světě objevila varianta, jak tuto myšlenku uvést v život," prohlásil Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Osadili beton stromy
O co jde? Na výstavě s názvem Městské zásahy Praha 2010, která se konala letos na jaře v uměleckém centru DOX, totiž architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, prezentovali svou vizi zkrášlení a zatravnění Malovanky. Jejich návrh počítá s visutým parkem přímo nad křižovatkou, parkovými náměstíčky a lávkami pro pěší. Mezi lávkami by měla být napnuta síť, obrostlá břečťanem a psím vínem, které by tlumily hluk dopravy. „Jakýkoliv návrh, který pomůže míst ním obyvatelům zlepšit kvalitu bydlení a zároveň zmírnit dopad stavby na jejich životy, je prospěšný a já jej budu podporovat," říká Chalupa.

Sloupy se schodištěm nahoru
Jedna z variant zatravnění stavby, o jejíž podobě bylo rozhodnuto již v minulém století počítá i s dutými pilotními sloupy, které by měly celý komplex zeleně a visutých lávek podpírat. V jejich útrobách má vést schodiště pro zahradníky, kteří by tak touto cestou měli přístup k zeleni, rostoucí na výše zmíněné síti.

Musí to chtít lidé
Starosta Prahy 6 však nehodlá nic uspěchat. „Zatravnění Malovanky musí chtít především místní obyvatelé, neboť to budou především oni, kteří budou v budoucnu s touto stavbou žít v každodenním kontaktu. Rád bych proto znal jejich názor," uvedl v této souvislosti.

Veřejnost tak má možnost napsat svému starostovi na emailovou adresu tchalupa{zavináč}praha6{tečka}cz, zda by takový projekt uvítala.

Fotogalerie zastřešení křižovatky na Facebooku

Martin Šalek
tiskový mluvčí
msalek@praha6.cz
mob.  602 316 908
tel.  220 189 957

DATUM PUBLIKACE: 04.10.2010

KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ: Břevnov

OBLAST ZAMĚŘENÍ: Životní prostředí


SOUBORY KE STAŽENÍ
náhled souboru
ikonka typu souboru application/pdf Podrobnosti projektu
[ PDF • 1335kB ]


NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/malovanka-by-mohla-prorust-zeleni-2010-10-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.