Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Nové lávky v kampusu v provozu

Nové spojovací lávky v kampusu byly slavnostně otevřeny za účasti starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře, zástupců ministerstva školství a vedení VŠCHT. Lávky propojují univerzitní budovy VŠCHT. K odvážnému projektu se škola inspirovala u architekta Engela z 30. let minulého století. Důvodem bylo zvýšení komfortu pro studenty i zaměstnance a odstranění zbytečných bariér.


náhled souboru

Dva téměř 25metrové můstky opláštěné skleněnými tabulemi jsou osazené nad Studentskou ulicí. Škola kromě pohodlného propojení získala i další únikové východy. Mostní konstrukce obou lávek tvoří prostý nosník uložený na dva železobetonové pilíře, které jsou přisazeny k fasádám stávajících budov. Ty jsou obloženy soklovým kamenem a opticky sjednoceny s fasádou budovy. Prostorová mřížka ocelových trubek působí jako napnutá mezi budovami a spojuje obdélník se šestiúhelníkem, který odkazuje ke světu organické chemie – benzenovému jádru. 

Na konstrukci obou můstků bylo použito téměř 80 tun oceli, celková hmotnost jednou můstku je přibližně 40 tun. Návrh pochází z dílny ateliéru ov-a, který zvítězil v architektonické soutěži, samotnou stavbu realizovala společnost Metrostav. Na lávky, které vyšly univerzitu na 60 milionů korun, bude škola čerpat prostředky z ministerského dotačního fondu.

S propojením budov počítal již architekt Antonín Engel v urbanistickém návrhu dejvického kampusu z třicátých let 20. století. Tento návrh však nebylo možné následovat, neboť byl založen na masivních zděných konstrukcích na pilířích a klenbách, které by v současnosti významně zasahovaly do pěší komunikace a omezovaly dopravu.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/lavky-v-kampusu-v-provozu-2020-06-17 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz