Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Kouzlo Národní technické knihovny, budovy nové generace

Letos se široké veřejnosti otevře Národní technická knihovna v Praze 6. Stane se tak přesně 09.09.09 v 09:09.


náhled souboru
Budova, zdánlivě ukrytá uprostřed kampusu technických vysokých škol, se vyznačuje řadou technologických a architektonických detailů, které jsou v České republice prozatím spíše výjimečné.

Jedním z nejvýznamnějších atributů je její energetické řešení, které bylo navrženo a konstruováno v souladu s náročným celoročním provozem. Očekává se, že nová technická knihovna přiláká až 900 tisíc návštěvníků ročně. Kromě Národní technické knihovny, která se sem stěhuje z Klementina, zde bude i pobočka městské knihovny, nyní sídlící v ulici Československé armády v Praze 6. Tuto skutečnost museli vzít architekti a projektanti budovy v potaz a i proto se nová knihovna pyšní řadou novinek, které odrážejí budoucí pulsující provoz.

Nachází se zde například jedna z prvních aplikací asfaltového teraca, tzv. bithuteraca – materiálu, který se pokládá za teploty kolem 200 st. Celsia a výrazně snižuje hladinu hluku v budově.

Další zajímavostí je požární řešení objektu, které zamezí zničení knižního fondu, k němuž by mohlo dojít při hašení vodou. Knihovna je totiž vybavena mlhovým samočinným hasícím zařízením, které je v případě zásahu šetrnější, nevyžaduje velkou kapacitu zásobní nádrže a umožňuje rozvod vedení po celé budově.

Samostatnou kapitolou je energetické řešení knihovny, s důrazem na šetrný přístup k životnímu prostředí. Knihovna byla navržena jako kompaktní celek s minimálním členěním a dispoziční členění respektuje orientaci budovy ke světovým stranám. Velkoprostorové místnosti jsou umístěny u jihovýchodních, jihozápadních a severozápadních fasád, kancelářský trakt se nachází u fasády směřující na severovýchod. Tím se snížila tepelná zátěž z vnějšího prostředí (sluneční záření) a zároveň je dosaženo rovnoměrnějšího osvětlení během dne a v průběhu roku. Masivní betonové konstrukce pak posloužily pro akumulaci chladu nebo tepla. Pro větrání byl zvolen tzv. hybridní systém, díky kterému se minimalizuje strojní větrání a zároveň se využívá plně automatizované přirozené větrání okny v přechodném období.

Do prostor nové knihovny se nyní začínají stěhovat zaměstnanci a obsáhlý knižní fond a práce architektů a projektantů tak konečně získala reálnou podobu. „Podílet se na tak unikátním projektu, který bude navíc sloužit široké veřejnosti, se nestává každý den, a proto si možnosti práce na nové technické knihovně velmi vážíme. Doufáme, že se tato budova stane pro její návštěvníky moderním a příjemným místem ke studiu i k relaxaci a zaměstnancům nabídne pracovní prostředí hodné 21. století“, uvedl zástupce generálního projektanta knihovny, Ing. Petr Jileček ze společnosti Helika.

Národní technická knihovna se slavnostně otevře 9. zaří 2009 v 9:09 hod. Svým uživatelům nabídne více než 1 200 studijních míst a 300 míst relaxačních. Kapacita uložených svazků se odhaduje přibližně na 1,2 milionu. K dispozici budou například také individuální a týmové studovny, kavárna se 150 místy, 250 počítačů pro veřejnost, WiFi připojení v celém objektu, 300 parkovacích míst pro automobily a 200 stání pro kola.Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz
tel.  220 189 957
mob.  602 316 908
ICQ 199–901-370--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/kouzlo-narodni-technicke-knihovny-budovy-nove-generace-2009-02-12 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.