Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol / Запис дітей з України до дитячих садочків та загальноосвітніх шкіл
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Konec nákupů alkoholu a cigaret za sociální dávky

Praha 6 se zapojí do pilotního projektu „Poukázky v nouzi“. Ten počítá s tím, že namísto peněžních prostředků budou občané dostávat poukázky na nákup základních potravin a hygienických potřeb.


náhled souboru
Tuto možnost připouští zákon o pomoci v hmotné nouzi (§ 43, odst. 4), který je jedním ze dvou nových zákonů v sociální oblasti. Pilotní projekt našel podporu u zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí i Magistrátu hl.m.Prahy. Účastnit se ho chtějí městské části Praha 2, Praha 6 a Praha 12 a potrvá od konce března do prosince 2007.

“Výhodou poukázkových systémů je přehledný způsob rozdělování sociální podpory potřebným osobám. Poukázky zajistí správné a cílené užití peněz a tím omezí i jejich případné zneužití,“ vysvětlil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Díky poukázkovým systémům dochází ke snížení zájmu o čerpání sociální podpory u žadatelů předem rozhodnutých zneužít finanční prostředky za účelem nakoupit např. alkohol nebo tabákové výrobky. Dále jsou na základě přehledů využívání poukázek vráceny pověřeným úřadům finanční prostředky za vydané, ale nevyužité poukázky.
“Poukázkový systém je dnes již běžný v některých zemích Evropské unie. Velmi propracovaný ho mají také v americkém městě Chicago,“ doplnil starosta Chalupa.

Provozovatel poukázkových systémů zajistí produkci a dodání a proplácení poukázek Ticket Service zabezpečených proti zfalšování a vytvoření partnerské sítě provozoven přijímajících poukázky.

V Praze 6 byl od začátku roku vyplacen příspěvek 132 občanům na živobytí ve výši 554 711 Kč a 49 občanům doplatek na bydlení v celkové výši 77 613 Kč. Bohužel se však začínají objevovat problémy se společensky nepřizpůsobivými občany, kteří stále častěji verbálně napadají sociální pracovnice, v horších případech jim vyhrožují i jejich likvidací. Téměř pravidelně v úřední dny musí u takovýchto klientů zasahovat městská, někdy i státní policie. Z tohoto důvodu radnice Prahy 6 přijala následující přísnější bezpečnostní opatření:

- mimo úřední dny (tj. mimo pondělí a středu) si pro žadatele sociální dávky musí dojít sociální pracovnice na recepci úřadu
- každý zaměstnanec sociálního odboru bude mít na svém stole „bezpečnostní tlačítko“, které po zmáčknutí avizuje potíže u bezpečnostní služby úřadu

Druhým zákonem, který zásadně změnil systém vyplácení sociálních dávek, je zákon o sociálních službách. Na jeho základě začala radnice nově vyplácet příspěvek na péči. V současné době je v Praze 6 již přiznaných 1578 těchto příspěvků a za první tři měsíce radnice vyplatila 16,6 mil. Kč. V řízení je dalších 1253 příspěvků.

Popis poukázky (viz. obrázek - vzor)
 • univerzální poukázka pro nákup základních životních potřeb (potraviny, potřeby osobní hygieny, oděvy, obuv)
• název poukázky – Ticket Service
• ochranné prvky na poukázce
• nominální hodnoty poukázek pro pilot –20 Kč, 50 Kč, 100 KčMartin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/konec-nakupu-alkoholu-a-cigaret-za-socialni-davky-2007-03-08 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.