Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

K PRAZE 6 SE PŘIDÁVÁ TAKÉ ASOCIACE ŘEDITELŮ ZÁKLADNÍCH ŠKOL ČR

Praha, 6. 6. 2014 – Do diskuse, která začala v posledních dnech kolem dvojjazyčné (tvz. bilingvní) výuky na školách nejnověji vstupuje i Asociace ředitelů základních škol České republiky. Ta společně s rodiči a městskou částí Praha 6 požaduje po ministerstvu školství stanovení jasných pravidel pro provozování tohoto vzdělávání na českých školách. 


náhled souboru

„Pokud rodiče žáků budou mít zájem o bilingvní vzdělávání v českých základních školách, a předpokládám, že například v Praze a dalších velkých městech, k tomuto může docházet, nebudeme se bránit rozvoji tohoto vzdělávání. Je však zapotřebí k problému bilingvního vzdělávání otevřít  diskusi se školami  a tuto diskusi směřovat k zavedení jasných pravidel pro toto vzdělávání na českých základních školách,“ řekla Hana Stýblová, prezidentka Asociace ředitelů základních škol ČR. 

Ukazuje se totiž problém škol zřizovaných obcí, který zatím státní instituce dostatečně neřeší. Finanční částka, kterou dostávají školy zřizované obcí od ministerstva školství na platy zaměstnanců (pedagogů i dalšího personálu) podle počtu žáků na jeden kalendářní rok je výrazně nižší než v případě soukromých škol. Pokud má soukromá škola kladné hodnocení od České školní inspekce, obdrží například tato škola naplněná 300 žáky ze státního rozpočtu na rok přibližně o 1,7 milionů korun více než škola zřizovaná obcí. 

V případě dvojjazyčné výuky platí, že základní školy za zákonem stanovenou povinnou výuku peníze nevybírají. Pokud ale mají rodiče zájem o nadstandardní hodiny a jsou ochotni za tuto výuku platit, měly by být zákonem jasně stanovené podmínky, za kterých je to možné. 

"Městská část Praha 6 již nyní poskytuje nemalé finanční prostředky školám například na rozšířenou výuku jazyků, na pomůcky pro integrované děti, na školení pro asistenty pedagoga. Pokud je zde zájem a ochota stovek rodičů za možnost dvojjazyčné výuky za určitých podmínek využívat, chceme v tom nadále pokračovat v souladu se zákonem," řekl Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro školství. 

„Financování plnění povinné školní docházky má zajišťovat ministerstvo a není možné, aby zřizovatelé, kromě provozu škol, financovali ještě mzdy pedagogů. Nehledě na to, že rodiče platí za aktivity, které jsou doplňující,“ řekl Ondřej Balatka, radní Prahy 6 pro školství. Co nejdříve proto Praha 6 společně s ostatními obcemi požádá o jednání s ministerstvem školství. 

Bilingvní výuku povolilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy před několika lety, nyní probíhá v celkem 46 školách po celé republice. V Praze 6 je realizována výuka některých předmětů v cizím jazyce na osmi základních školách.

ČTĚTE TAKÉ:

blesk.cz/ČTK - Asociace ředitelů chce pravidla pro dvojjazyčné výuku na ZŠ

parlamentnilisty.czDvojjazyčná výuka - k Praze 6 se přidává také Asociace ředitelů základních škol ČR--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/k-praze-6-se-pridava-take-asociace-reditelu-zakladnich-skol-cr-2014-06-06 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.