Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

easyJet je nejšetrnější k životnímu prostředí

Pověstná britská spolehlivost přinesla své ovoce společnosti easyJet. Tyto nízkonákladové aerolinky totiž triumfovaly v soutěži o Nejšetrnějšího leteckého dopravce k životnímu prostředí roku 2006.


náhled souboru
Certifikát připomínající vítězství v letošním ročníku soutěže převzal v letištní hale regionální manažer easyJetu pro Českou republiku, Německo, Polsko, Pobaltí a dánsko John Kohlsaat.
„easyJet přikládá pro blematice životního prostředí velký význam. Naše flotila patří mezi jednu z nejmladších na světě, produkující nízké množství emisí a letadla jsou vybavena motory, jež vyhovují posledním hlukovým požadavkům. Samozřejmě naše posádky striktně dodržují letištní postupy,“ řekl John Kohlsaat.
Vyhodnocení soutěže také zpestřilo čekání cestujícím letu do Dortmundu. Společnost easyJet jim totiž krátce před odletem předávala certifikáty a drobné dárky.

Soutěž O nejšetrnějšího leteckého dopravce k životnímu prostředí vyhlásila Praha 6 ve spolupráci s Letištěm Praha. Probíhala od 1. ledna do 30. září 2006 a byla určena pro všechny aerolinky, které operují na mezinárodním letišti Praha Ruzyně. Prioritou vyhlašovatele byla motivace dopravců k dodržování letových koridorů tak, aby byla minimalizována hluková zátěž. Přímo v letištní hale dnes při slavnostním ocenění prvního vítěze soutěže starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyhlásil další ročník, který bude opět vyhodnocen 30. září 2007.

Letiště Praha dodávalo vstupní data, která vycházela z kontinuálního monitorování hlukových hladin vybraných monitorovacích stanic v jeho okolí pomocí certifikovaných procesů. Uvedená kritéria byla stanovena tak, aby letecké společnosti motivovala ke snižování hlukové zátěže a zároveň k dodržování příletových a odletových postupů v okolí letiště Praha – Ruzyně.
„Kromě opatření technických, jako např. používání nových letadel, výstavby terminálů či přípravy nových drah, které přenesou provoz severně od Prahy, je třeba dělat i opatření organizační a právě skončený první ročník soutěže je jedním z nich,“ tvrdí starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. „Přínos je v tom, že všichni dopravci viděli, jak se jejich pilotům dařilo zcela exaktní a přesně měřitelná kritéria dodržovat. Soutěží jsme se snažili apelovat na prestiž leteckých společností. Každá z nich byla v pozici, že může vyhrát a být nejlepší. A pevně věřím, že všechny letecké společnosti usilují o jediné – být nejlepší. Průměr v tvrdé konkurenci nestačí. A tato snaha pochopitelně přináší to, o co nám jde. Zlepší se kvalita bydlení a života v okolních částech letiště," vysvětlil starosta Tomáš Chalupa.

Generální ředitelka Letiště Praha, s. p. Hana Černochová přínos soutěže zhodnotila: „Umístění na předních místech v této soutěži je pro cestující známkou spolehlivosti a preciznosti dané letecké společnosti,“ a k vítězi soutěže dodává: „Společnost easyJet si vedla výtečně po celou dobu konání soutěže. V průběhu sledovaných 39 týdnů se pohybovala téměř vždy na prvních dvou místech a ani jednou neopustila medailovou pozici.“

Výsledky soutěže byly zveřejňovány v týdenním cyklu na webových stránkách Letiště Praha (www.prg.aero, ve složce Společnost/Životní prostředí/Soutěž) a na www.praha6.cz pod odkazem https://www.praha6.cz/soutez_dopravce.html

O vítězi
easyJet je vedoucí nízkonákladová letecká společnost v Evropě, která v současnosti operuje 121 letadel na 264 linkách mezi 74 letišti ve 21 zemích. Za loňský rok přepravila přes 30 milionů pasažérů, v roce 2006 je očekáván nárůst na 35 milionů pasažérů. Pravidelné lety z Prahy easyJet zahájil v září 1999. Letos v červenci tento nízkonákladový dopravce přivítal na Ruzyni už svého 3-miliontého pasažéra na linkách z/do Prahy. Jen za loňský rok prošlo pražským letištěm 737 770 zákazníků easyJetu, od letošního ledna do září jich bylo 438 333. easyJet je v současné době druhým největším dopravcem v oblasti přepravy cestujících na ruzyňském letišti. Dnes mohou cestující z České republiky využívat denního spojení na letiště London Gatwick, London Stansted, letiště v Bristolu, Newcastlu, Nottinghamu, Dortmundu a nově také do Basileje, Ženevy a Milána. Letenky easyJetu si cestující zajišťují prostřednictvím internetové stránky www.easyjet.com, které jsou i v češtině.

O Letišti Praha
Své služby při odbavování letadel a zajišťování bezpečnosti letecké dopravy poskytuje Letiště Praha v současnosti celkem 57 leteckým společnostem spojujícím Prahu se 118 destinacemi celého světa. Pro zpříjemnění pobytu cestujících nabízí celou řadu restauračních zařízení, obchodů, prostor pro rodiče s dětmi, konferenčních místností, salonků pro VIP a obchodní cestující. V lednu 2006 otevřelo Letiště Praha nový Terminál Sever 2, který zajišťuje odbavování letů do zemí Evropské unie v souladu s režimem stanoveným Schengenskými dohodami a umožňuje další nárůst kapacity.


Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/easyjet-je-nejsetrnejsi-k-zivotnimu-prostredi-2006-10-12 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz