Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

DVA MILIONY PRO DEJVICKÉ DIVADLO

Praha 6 se po letech vrací k přímé finanční podpoře Dejvického divadla. Zastupitelé rozhodli, že pro letošní rok podpoří prestižní dejvickou scénu, která svým věhlasem významně přispívá k hrdosti obyvatel na městskou část, částkou dva miliony korun. Divadlu tak mimo jiné umožní žádat o další finanční zdroje ministerstva kultury.


náhled souboru
„Praha 6 se plně hlásí k podpoře dalšího rozvoje této jedinečné profesionální scény na svém území. Dvoumilionová podpora by proto do DD měla směřovat i v následujících čtyřech letech. Má to svůj velký symbolický význam. Chystám se proto nejprve radě a poté zastupitelstvu předložit návrh smlouvy na podporu divadla ve stejné výši také pro léta 2021–2024,“ říká místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina /STAN/.

„Ačkoliv se může zdát, že v rámci více jak 40milionového rozpočtu divadla to není částka zásadní, její hlavní význam tkví i v tom, že pro čerpání prostředků z Programu podpory profesionálních divadel - poskytovaných ministerstvem kultury - existuje zásadní podmínka, aby divadlo mělo ve svém finančním portfoliu další dva veřejné zdroje,“ uvedla ředitelka Dejvického divadla Blanka Cichon. Zásadní krok městské části tak Dejvickému divadlu umožnil opětovně se ucházet o prostředky z rozpočtu státu, které pokrývají cca 8 % nákladů divadla.

Dejvické divadlo působí na území městské části Praha 6 již 28. rokem. Vzniklo jako příspěvková organizace řízená a financovaná městskou částí Praha 6. V roce 2004 se v rámci transformace pražské divadelní sítě stalo z příspěvkové organizace obecně prospěšnou společností, divadlo tak přestalo být přímo napojeno na rozpočet městské části. V letech 2005–2008 v rámci transformace poskytla městská část divadlu příspěvek 38,1 milionů korun.

V současné době je divadlo podporováno čtyřletou dotací hlavního města Praha a dočerpává peníze, které kdysi dostalo od Prahy 6 „na odchodnou“. Další prostředky zajišťuje zmíněná dotace ministerstva kultury. Díky vlastním příjmům, které zahrnují mimo jiné tržbu z prodeje vstupenek, příjem ze zájezdové činnosti a v neposlední řadě prostředky od soukromých podporovatelů a sponzorů, dosahuje Dejvické divadlo více jak 50% soběstačnosti.

Praha 6 se podílí dlouhodobě nejen na financování, ale zároveň na podpoře investičních akcí – v roce 2015 přispěla na rozšíření divadla o komorní scénu Anti.kvariát a před dvěma lety radnice financovala a realizovala první etapu revitalizace venkovního prostoru před divadlem (nové světelné označení, sjednocená fasáda, výměna výkladů i dveří) nebo uhradila vzduchotechniku pro sál divadla. „Pokud by se za pomoci městské části podařilo v budoucnu rozšířit ještě hlediště, byl by to nejhezčí dárek k blížícímu se 30. výročí založení divadla,“ uzavírá ředitelka Blanka Cichon.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/dva-miliony-pro-dejvicke-divadlo-2020-02-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz