Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Divadelní plakáty Jana Schmida ve Skleňáku

Galerie Skleňák nyní patří výstavě divadelních plakátů Jana Schmida, zakladatele Studia Ypsilon, které je u veřejnosti též známo jako Ypsilonka. Pokochejte se pestrobarevnou výstavou, jež zároveň mapuje historii tohoto významného českého divadla.


náhled souboru

Jan Schmid je dlouholetým obyvatelem Prahy 6, zakladatelem legendárního Studia Ypsilon, výtvarníkem a divadelníkem v jednom s nezaměnitelným rukopisem pramenícím z jeho osobitosti. Ypsilonské plakáty, které Jan Schmid vytváří podobným způsobem jako divadlo, tj. metodou improvizace a „řízené“ náhody, představují v kontextu českého plakátu svérázné unikum, odjakživa navádějící k otevřenosti, radosti a autenticitě života.

Slavné Studio Ypsilon vzniklo v roce 1963 v Liberci, od roku 1978 pak sídlí v Praze. „Právě díky osobitému stylu a tvůrčím metodám Jana Schmida získala Ypsilonka nezastupitelnou roli v historii českého divadla. Věřím tedy, že tato výstava u řady lidí vyvolá mnoho krásných vzpomínek,“ říká Eva Smutná, radní Prahy 6 se zaměřením na památkovou péči a výstavnictví.

Expozice s divadelními plakáty Jana Schmida bude ve Skleňáku k vidění do 12. července.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/divadelni-plakaty-jana-schmida-ve-sklenaku-2021-06-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz