Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Demeterová hrála ve prospěch nových varhan v Břevnově

Břevnovský klášter byl včera večer dějištěm třetího benefičního Tříkrálového koncertu. Houslistka Gabriela Demeterová s klavíristou Norbertem Hellerem hráli ve prospěch postavení nových varhan do tamní baziliky sv. Markéty.


náhled souboru
Spolek břevnovských podnikatelů a živnostníků vyhlásil loni veřejnou sbírku, která by měla pomoci získat potřebných 11 milionů korun.

„V Praze 6 působí několik desítek občanských sdružení, ale na prstech jedné ruky by se dala spočítat ta, která nejsou zaměřena jen na negaci současného, ale na vytváření něčeho budoucího, pozitivního,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Podle něj je Spolek břevnovských živnostníků a podnikatelů v tomto ohledu jedním z nejvýznamnějších. Pořádá pravidelné poutě, oživil tradici masopustů a tato jeho iniciativa je dalším významným počinem.

Včerejší koncert byl další v řadě akcí upozorňujících na tento záměr. První z koncertů na pořízení varhan, které nahradí barokní nástroj zničený a rozkradený v 70. letech dvacátého století, vynesl v září kolem 100 tisíc korun a hlásili se také první dárci.

Podobné hudební programy se mají konat dva až tři ročně. Příspěvek přislíbila městská část Praha 6 a "ze svého" také primátor Pavel Bém.

Barokní varhanní skříň byla navržena stavitelem kostela Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. V roce 1775 do ní byly umístěny barokní varhany. Roku 1896 proběhla jejich první rekonstrukce, která však kvůli neodborným zásahům vedla k porušení statiky a celistvosti barokní skříně. Navíc byly varhany vyrobeny z nekvalitního materiálu, a byly tudíž velmi poruchové. Devastaci varhan v podstatě završil soukromý varhaník, který zahájil práce na opravách a rozšíření stroje v roce 1977. Dnes je zachováno několik původních dřevěných píšťal barokního pedálu, které budou umístěny v depozitáři kláštera či případně v některém muzeu hudebních nástrojů.

Nové varhany by se měly v benediktinském klášterním kostele rozeznít v dubnu 2007, kdy uplyne 100 let od povýšení obce Břevnov na město. Varhany vyrobí česká varhanářská firma Brachtl - Kánský, která má v oboru bohaté zkušenosti a jejíž práci můžeme očima i ušima obdivovat například v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Břevnovský klášter je nejstarším mužským klášterem v České republice. Podle legendy jej založil pražský biskup Vojtěch Slavníkovec spolu s českým knížetem Boleslavem II. Benediktinské mnichy přivedl Vojtěch z římského Aventina, aby urychlil christianizaci vznikajícího českého státu. Klášter byl násilně zrušen v roce 1950 a řeholníci byli internováni. Tehdejší opat Anastáz Opasek byl vězněn a od roku 1968 do roku 1990 žil v exilu. Benediktini se vrátili do Břevnova až v roce 1990. Břevnovský klášter a bazilika sv. Markéty byly zapsány do státního seznamu nemovitých kulturních památek hlavního města Prahy 22. prosince 1964. V roce 1991 byl klášter prohlášen národní kulturní památkou.

Číslo konta, na které je možné přispívat:
 666 666 888/0300


(podle ČTK a Listů hl. města Prahy)
(ilustarční foto: Václav Vait, fotoklub.webpark.cz)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/demeterova-hrala-ve-prospech-novych-varhan-v-brevnove-2005-01-07 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz