Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Dejvická demarkační jako hudební svědectví budoucí generaci

Poselství budoucím generacím uložil včera do devátého pilíře Karlova mostu náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister. V nerezové urně, která obsahuje svědectví vypovídající o současné Praze, nechybí „cédéčko“ s písní Dejvická demarkační, kterou vydala radnice Prahy 6.


náhled souboru
"Materiály tam vkládám s určitým rozechvěním. Pánbůh ví, kdy to kdo najde a za kolik staletí to bude sloužit k poznání dneška," řekl Bürgermeister.

Půlmetrová roura o průměru dvanáct centimetrů obsahuje kromě singlu Dejvická demarkační (viz. obr. vlevo) také měděnou pamětní destičku s pražským znakem a datem uložení, mapu dnešní Prahy, film o Praze na DVD, aktuální vydání nedělních novin, všechny platné mince i bankovky a označená jízdenka MHD. Urna obsahuje i informace o prezidentovi, primátorovi a složení pražského zastupitelstva. Místo se našlo i pro Ústavu a jako zajímavost je přiloženo maturitní vysvědčení z roku 1989 a divadelní program.

Schránka zalepená speciálním tmelem byla zabetonována do základů rekonstruovaného pilíře. Právě odkrytí základů mostu při opravě inspirovalo pražské radní k předání vzkazu budoucím obyvatelům metropole.

Pamětní listiny a další předměty ukládané do kovových schránek jsou čas od času objevovány při opravách pražských věží, v oltářích kostelů, v podstavcích pomníků a v pilířích pražských mostů. Zatím nejnovějším nálezem je schránka s listinou z Jungmannova pomníku.

Magistrát nyní dokončuje stabilizaci osmého a devátého pilíře, jejichž podloží podemlela povodeň v roce 2002. Zatímco založení ostatních pilířů bylo opraveno po velké povodni koncem předminulého století, tyto dva se dosud nikdy neopravovaly. Celková oprava mostu, včetně povrchové desky, bude pokračovat začátkem příštího roku.

Karlův most je nejstarším pražským mostem. Původně se jmenoval Pražský či Kamenný a teprve od roku 1870 byl nazván Karlův. Na jeho místě stál původně most románský, zvaný podle manželky krále Vladislava I. Juditin. Postaven byl v letech 1158 až 1171; v roce 1272 jej vážně poškodila povodeň. Jeho zbytky v únoru 1342 nevydržely nápor ledu, dřeva a jiného materiálu přineseného povodní. V červenci 1357 položil král Karel IV. základní kámen nového mostu. Jeho délka je 520 metrů a šířka deset metrů. Spočívá na 16 pilířích, v místech pilířů je dvoumetrová hloubka vody.

Zvyklost zanechávání poselství využívá lidstvo i pro případné pozdravy, tentokrát nikoliv budoucí, nýbrž mimozemské civilizaci. Pozlacená hliníková plaketa (viz. obr. vpravo) na palubách sond Pioneer 10 a Pioneer 11, které už více než 30 let putují vesmírem, v sobě obsahuje informace o planetě Zemi a jejích obyvatelích.

Poselství případné mimozemské civilizaci navrhl Dr. Carl Sagan a nakreslila ho jeho žena Linda Salzman Saganová. Za základní jednotku vzdálenosti je použita vlnová délka přechodu mezi para a orto stavem atomu vodíku (21 cm). Tyto stavy se liší opačnou orientací spinu elektronu. U obrázku ženy je binární číslo 8 (8 × 21 cm = 168 cm) - průměrná výška ženy. Na pozadí je navíc silueta sondy umožňující jiný způsob dekódování vzdáleností. Radiální obrazec vlevo slouží k určení polohy Sluneční soustavy v naší Galaxii vzhledem k centru a vzhledem k čtrnácti pulsarům. V binární formě jsou zapsány periody pulsarů. Pulsary v průběhu let zpomalují svoji rotaci a tak případný nálezce bude moci určit, kdy byla sonda vyslána. Ve spodní části je znázorněna sluneční soustava. Binárně jsou zapsány vzdálenosti planet od Slunce a schematicky je naznačena trajektorie sondy.

Na palubách sond Voyager je kromě zmíněné plakety také umístěna zvuková nahrávka (12" pozlacený měděný disk). Obsahuje zvukový i obrazový materiál o planetě Zemi. Jsou zde zastoupeny přirozené zvuky (vítr, bouře, ptáci a další zvířata) i hudební ukázky z různých etnických oblastí. Nahrávka je doplněna pozdravem namluveným v 55 jazycích, 115 obrazy dokumentujícími život na Zemi a tištěným pozdravem tehdejšího prezidenta USA J. Cartra a generálního tajemníka OSN K. Waldheima. Koncepci plakety a nahrávek řešil C. Sagan, stejně jako u sond Pioneer.

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/dejvicka-demarkacni-jako-hudebni-svedectvi-budouci-generaci-2005-05-16 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz