Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Cestovatelé, kteří pro nás objevili svět

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka projezdili všech pět kontinentů. Fotografie z jejich cest visí na Pražském hradě a v Písecké bráně. Výstava začala včerejší vernisáží, kterou zahájili prezident republiky Václav Klaus, starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a Miroslav Zikmund.


náhled souboru
Zhruba 150 velkoplošných černobílých fotografií visí na zdech v Tereziánském křídle Pražského hradu. V útrobách Písecké brány si může návštěvník prohlédnout přes třicet dalších zvětšenin.

Nikdy neviděné snímky
Některé vystavené snímky nebyly nikdy předtím přístupné veřejnosti, protože tomu bránilo politické klima. V kolekci jsou dokonce fotky, které neviděli ani sami autoři. Vedle dokumentárních fotek najdeme na výstavě i snímky ryze výtvarné. Podle Miroslava Zikmunda je však každá fotografie dokumentem. "Čím je starší, tím je vzácnější. Nabývá na hodnotě každým dnem," tvrdí Zikmund.

Své fotky a negativy zakládá do kartoték a u všech ví, co na nich je a kdy byly pořízeny. "Téměř u všech fotek vím přesné datum, kdy vznikly," pochlubil se Zikmund. "Jen když jsme měli největší shon a když jsme natáčeli dokumenty, nezbýval mi na to čas. Takže u některých fotek vím jenom měsíc a rok," dodal.

Legendární auta
Na výstavu přijel Zikmund včera vozem Tatra 87, se kterým kdysi projezdil Afriku, Střední a Jižní Ameriku. Tento vůz zůstane po dobu výstavy na třetím nádvoří Pražského hradu. Lidé si mohou prohlédnout i další dva vozy typu Tatra 805, které cestovatelé používali na své druhé expedici. Jedno z aut je k vidění v Písecké bráně, druhé v pasáži Černá růže na Příkopě.

Výstava bude otevřena až do 24. dubna. Do té doby se budou v klubu Vagon na Národní třídě každý čtvrtek promítat dokumentární filmy natočené v průběhu expedic.

Celá akce vyvrcholí 22. dubna, dva dny před ukončením výstavy. Na tento den totiž připadá výročí startu obou expedic. Na Staroměstském náměstí zazní při této příležitosti etnická hudba. Legendární tatry, které projezdily svět, znovu vyrazí na cestu. Tentokrát však absolvují jen okružní jízdu po metropoli.

(podle MFD, autor: L. Hrábek)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/cestovatele-kteri-pro-nas-objevili-svet-2005-03-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz