Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Břevnov slaví sté výročí povýšení na město

Městská část společně se Spolkem břevnovských živnostníků a břevnovským klášterem připravila oslavy, které na chvíli vrátí čtvrti kouzlo doby před sto lety.


náhled souboru

Oslavy byly vlastně už zahájeny na konci minulého roku instalací vánoční výzdoby v centrální části Břevnova, v ulicích Patočkova, Bělohorská, Pod Drinopolem a Dlabačov.

„Věřím, že v historii Břevnova je toho mnoho, nač lze být hrdý. Akt povýšení na město ve chvíli, kdy si této městské samostatnosti Břevnov „užíval“ 13 let než se připojil ku Praze, asi není tím nejpodstatnějším. Vnímám jej spíše jako symbol a právě v symbolech někdy stojí naše schopnost vnímat minulost. Naše radnice se snaží podporovat zachování historické paměti, a toto je jedna z příležitostí. Obec není jen shluk domů, ulic, parků či škol. Je to společenství lidí. Věřím, že takové společenství má budoucnost jen tehdy, pokud zná svou minulost. A tomu mají pomoci i nadcházející oslavy, třeba jen tím, že ve stanu u Kaštanu proběhne výstava, jak se Břevnov a s ním i Praha 6 za poslední generace změnil,“ svěřil se starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Tak jako si Bubeneč před třemi lety prožila svou chvíli slávy, když vzpomínala na své povýšení na město, letos se dočká „stoletý“ Břevnov. Zatímco do Bubenče zamířil císař pán s listinou o povýšení vlakem, do Břevnova se vypravil v kočáře. Letos, sto let od historického okamžiku povýšení na město, přijede František Josef I. do Břevnova znovu. V kočáře taženém čtyřspřežím kladrubských běloušů z Hradčanského náměstí až do předpolí břevnovského kláštera.

„Chceme si připomenout, jak to tehdy bylo. V roli císaře pána bude místní rodák Břetislav Halášek, jehož rodina žije v Břevnově již tři generace,“ řekl Jan Hrubeš, vedoucí odboru kanceláře městské části, která je hlavním organizátorem oslav. S císařem přijede kočárem i novodobý správce Břevnova, starosta Tomáš Chalupa, který zahájí dvoudenní oslavy v předpolí kláštera. Ty se konají 28. a 29. dubna, tedy o den později než v roce 1907, kdy 27. 4. břevnovští využili náhodné návštěvy císaře Františka Josefa I. k víceméně svémocnému povýšení na město.

Břevnov si poté dal vypracovat vlastní znak, který vychází ze znaku kláštera a užívá charakteristické ostrve, a používal ho na svých obecních budovách i na pamětní knize.

V rámci oslav v předpolí kláštera se lidé mohou těšit nejen na bohatý kulturní program (divadelní představení, koncerty, mažoretky), ale také na císařské trhy s dobovými předměty, pobaví se na staročeské pouti s pravou historickou střelnicí. Obě odpoledne bude jezdit Břevnovem historická tramvaj. V C. K. Poštovním úřadě si lidé budou mít možnost zakoupit od pošťáků v dobových oblecích kláštera edici historických pohlednic Břevnova se speciálním razítkem, nově vydaný břevnovský uličník nebo Knihu 100 let Břevnova, kterou k této příležitosti vydala radnice již na podzim a která je pro velký zájem v těchto dnech v dotisku.

Výstava s předstihem
Oslavy však nejsou pouze jeden víkend. S předstihem bude od 20. dubna ve stanu před kulturním centrem Kaštan otevřena výstava „100 let města Břevnova“.

„Na výstavě lidé spatří nejen fotografie, které se do Knihy o Břevnově již nevešly, ale artefakty a dobové předměty od místních občanů, jako třeba rodné listy, vkladní knížky, časopisy,“ říká Jan Hrubeš s tím, že na této výstavě spolupracovali právě místní obyvatelé.

Během odpolední se ve stanu vystřídají břevnovští pamětníci Pavel Bobek, Zdeněk Mahler, nebo místní patriotka Eva Pilarová.

Díky grantům uděleným městskou částí se do oslav zapojila řada břevnovských organizací, které připravily vlastní program. Od 20. dubna jsou všechny pořady v Kaštanu pod hlavičkou oslav pro diváky zdarma, a to koncerty, pohádky pro děti nebo například přednáška architekta Zdeňka Lukeše o zajímavých stavbách moderní architektury v Praze 6. Sdružení Litterula uvede v Kaštanu tuskulum českých básníků: J. Seiferta, K. Tomana, I. Diviše a Anastáze Opaska. Pozadu nezůstanou břevnovské školy, v rámci výstavy vystoupí flétnový a pěvecký soubor ZŠ Marjánka.

100LETBREVNOVA.CZ
V rámci oslav 100 let města Břevnova byly také spuštěny speciální webové stránky www.100letbrevnova.cz, kde jsou postupně publikovány všechny podstatné informace včetně programu. Zároveň byl vydán informační leták. Radnice také vydala novou knihu o Břevnově, která je v prodeji za 490 Kč například v Pelleově vile nebo Písecké bráně, nástěnný historický kalendář, který je k dispozici na informačních kancelářích radnice. V únoru proběhl masopustní bál v duchu roku 1907. V rámci oslav městská část také zrekultivovala pozemky v okolí Břevnovského kláštera a opravila osovou cestu. Letos budou ještě opraveny v Břevnově některé z ulic a chodníků, ale také sportoviště a dětská hřiště. Oslavy a doprovodné akce, které radnici přišli na 1,9 milionu korun, mají opět jednotný vizuální styl s logotypem.

(podle čas. Šestka)

Ohlédnutí za oslavami 100 let města Bubeneč ZDEMartin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/brevnov-slavi-ste-vyroci-povyseni-na-mesto-2007-04-11 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz