Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Bratři Formanové se s lodí Tajemství opět vydají za diváky

Divadelní loď Tajemství bratří Formanů se i letos vydá na pouť českými vodami. Od června do srpna bude kotvit v Praze, ale začátkem září opustí nábřeží metropole a vyjede na turné po městech na Vltavě a Labi. Divákům nabídne úspěšné představení Nachové plachty.


náhled souboru
"Program páté sezony zahájíme 20. června na kotvišti v Podbabě v pořadí už čtvrtým ročníkem Námořního festivalu. V červenci uspořádá Divadlo bratří Formanů společně s divadlem Alfred ve dvoře druhý ročník přehlídky Léto u moře. Na přelomu srpna a září uvede pět pražských repríz Nachových plachet," řekla mluvčí této scény Irena Velebilová.

Podle ní připraví Divadlo bratří Formanů v této sezoně na lodi Tajemství i plavby a tvůrčí dílny pro děti z dětských domovů a pro děti handicapované. "Společně s občanským sdružením Berkat jsme spoluorganizátory benefičního koncertu, jehož výtěžek podpoří operaci na záchranu zraku afghánského chlapce a stáže českých lékařů v této zemi. Ti by měli tamní lékaře školit," uvedla Velebilová.

Připomněla, že Divadlo bratří Formanů jakožto živoucí společenství bez stálé scény a uceleného souboru, svázané blízkým názorem na práci i na způsob života, svými projekty často zasahuje prostředí nedivadelní. "Z herců, režisérů, výtvarníků a dalších spolupracovníků této scény se stali námořníci a lodníci, kteří z původně tlačného člunu, takzvaného chvaletičáku, vybudovali divadelní scénu se vším, co k ní patří - jevištěm, hledištěm, zázemím i barem.

Loď Tajemství poprvé vyplula na řeku v červenci 2000, kdy byl člun v rámci projektu Praha - evropské město kultury uzpůsoben inscenaci Nachové plachty. Divadlo bratří Formanů a francouzská umělecká skupina Cabaret Théâtre Dromesko zrealizovaly společnou ideu mobilní divadelní scény.

Po dlouhých a složitých jednáních pak přebrala loď do svého majetku Městská část Praha 6. Ta činnost divadla podporuje spolu s pražským magistrátem. Samotnou plavbu lodi podpořilo ministerstvo kultury a Středočeský kraj.
"S Prahou 6 máme výbornou spolupráci, chceme, aby se loď vydávala za diváky. A i když na ní my sami už moc nehrajeme a nabízíme ji jiným souborům, chceme, aby žila a nabízela hodnotné projekty," řekl Petr Forman.

(podle ČTK, autor: J. Borovička)

Martin ©alek
tiskový mluvčí
msalek{zavináč}praha6{tečka}cz
tel.  220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/bratri-formanove-se-s-lodi-tajemstvi-opet-vydaji-za-divaky-2005-05-26 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz