Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

27. 5 . AKTUÁLNÍ ZPRÁVA VYDANÁ HYGIENICKOU STANICÍ HL. M. PRAHY

Informace k mimořádné situaci: kontaminovaná pitná voda ve vodovodním řadu v Dejvicích a Bubenči.


náhled souboru

Hygienická stanice hl. m. Prahy obdržela předběžné výsledky od Pražských vodovodů a kanalizací, a. s. z pondělních odběrů  25. 5. 2015. Z 19 vzorků je 5 stále pozitivních na koliformní bakterie, ostatní E. coli negativní ve všech vzorcích.

Výsledky mikrobiologických analýz z 15 vzorků pitné vody z vodovodního řadu odebraných v pondělí 25. 5. 2015, vylučují přítomnost bakterií Clostridium perfringens  a bakterií Escherichia coli ve všech vzorcích. Biologické ukazatele jsou u všech vzorků v normě.

Přítomnost  koliformních bakterií je prokázána v 1 vzorku.

Negativní nález koliformních bakterií  u 8 vzorků.

V případě  zbývajících 6 vzorků bude analýza koliformních bakterií  upřesněna pro jasné potvrzení nebo vyloučení. Výsledku obdrží HSHMP ve středu 27. 5. 2015 v odpoledních hodinách.

Z výsledků virologického vyšetření biologického materiálu pacientů a virologického vyšetření vody, která byla odebrána v neděli 24. 5. 2015, jsou zachyceny noroviry.

 

Výsledky indikují výrazné zlepšení kvality vody, která však na několika místech stále nesplňuje požadavky vyhlášky na vodu pitnou. S ohledem na desítky nových hlášených případů onemocnění z neděle, a na závažnost situace i rozsah zasažené oblasti, vyhlášené mimořádné opatření trvá.

 

Doporučujeme občanům nadále zvýšenou obezřetnost při užívání vody v síti. Nadále trvá doporučení používat na pití, k vaření, přípravě jídla, atd. vodu pitnou (cisterny, balená voda).

V případě obnovení dodávek pitné vody ve vodovodní síti vydá HSHMP v zasažené lokalitě důrazné upozornění občanům a provozovatelům potravinářských podniků, vyrábějící, připravující nebo rozvážející pokrmy za účelem jejich podávání v rámci provozované hostinské živnosti, ve školní jídelně, menze, v dětské skupině, při stravování osob vykonávajících vojenskou činnou službu, v rámci zdravotních a sociálních služeb, při stravování zaměstnanců, podávání občerstvení a při podávání pokrmů jako součásti ubytovacích služeb a služeb cestovního ruchu, jimž je voda dodávána vodovodním řadem na nutnost intenzivního odpouštění vody před začátkem provozu. Vodu před upotřebením k mytí je  třeba nechat odtékat volně co nejvíc po dobu nejméně pěti minut, aby se vodovodní potrubí pročistilo, a poté ji ohřát nad 65 stupňů Celsia.

Dosud bylo v dané věci odborem hygieny výživy provedeno 120 kontrol stravovacích služeb (z toho následných kontrol s protokolem 17), z toho v 88 případech bylo předáno Nařízení HSHMP  ze dne 25. 5. 2015, v 15 případech byly provozovny uzavřeny.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/27-5--aktualni-zprava-vydana-hygienickou-stanicihl-m-prahy-2015-05-27 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.