Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Zápis ukrajinských dětí do mateřských a základních škol / Запис дітей з України до дитячих садочків та загальноосвітніх шкіл
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

17. listopad - DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad je po světě známý jako Mezinárodní den studenstva. V ČR se vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: 17. listopadu 1939 - uzavření českých vysokých škol a 17. listopadu 1989 - začátek sametové revoluce.


náhled souboru

Pietní akt před budovou Hlávkovy koleje, Jenštejnská ulice, Praha 2 - 9:00 hodin

Starostka MČ Praha 6 Marie Kousalíková se 17. listopadu v 9:00 hodin zúčastní pietního aktu před budovou Hlávkovy koleje. Každoročně jej pořádá nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“ za účasti nejvyšších státních představitelů. Letos se dále zúčastní:

prof. Ing. Václav Klaus, CSc.,prezident České republiky, Ing. Jaroslav Vodička,  předseda Českého svazu bojovníků za svobodu,prof. Ing. Václav Havlíček, CSc.,rektor ČVUT, prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc., rektor Univerzity Karlovy a doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. primátor hl. města Prahy.

Pietní akt u památníku "Ruzyně 1939 - 1941 - Nezapomeneme" - 11:00 hodin, kasárna 17. listopadu v Ruzyni

Český svaz bojovníků za svobodu, Československá obec legionářská, Historická skupina 17. listopad 1939 ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a Generálním štábem AČR pořádají každoroční pietní vzpomínku u památníku „RUZYNĚ 1939 – 1941 – NEZAPOMENEME“.

V tento den zde bylo bez viny a soudu popraveno 9 vysokoškolských studentů a dalších 1278 lidí odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Pietní akt u památníku začíná v 11:00 hodin. Vedle starostky se účastní čelní představitelé státu.

Historické události

17. listopad 1939 odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu 1939 přerostla v protiokupační protesty. Opletal byl totiž čtyři dny předtím postřelen, když byl u příležitosti 21. výročí vzniku Československa při potlačení tiché demonstrace studentů.

Právě 17. listopadu 1939 vydal Adolf Hitler příkaz uzavřít všechny české vysoké školy a v zemi začalo velké zatýkání mezi studenty. Více než tisíc z nich převezli do koncentračního tábora Sachsenhausen, někteří se z něj už nikdy nevrátili. Devět studentů popravili Němci v bývalých ruzyňských kasárnách za to, že podle Němců stáli v čele studentských nepokojů.

Přesně padesát let po listopadu 1939 si tehdejší události připomněli občané v komunistickém Československu na pietním shromáždění. To ale přerostlo v demonstraci proti režimu a přišlo nelítostné potlačení. Akce odstartovala sametovou revoluci, která vedla ke svržení totalitního režimu v Československu.

Obě události se u nás uctívají státním svátkem od roku 2000. Letos slavíme už 23 let výročí tzv. sametové revoluce.--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/17-listopad-den-boje-za-svobodu-a-demokracii-2012-11-16 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.