Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

14 nových kamer sleduje dění v Praze 6

K dnešnímu dni je na území Prahy 6 v provozu celkem 47 kamerových stanovišť a jedno monitorovací pracoviště. Během loňského roku se počet kamer zvýšil o 14. Nabídka výstupů ze dvou kamer sledujících dopravu je nadále k dispozici veřejnosti na webových stránkách PRAHA6.CZ.


náhled souboru

„Instalováním kamer chceme přispět k větší bezpečnosti obyvatel a návštěvníků městské části a napomáhat při odhalování přestupků i trestných činů. Obrazové výstupy byly využity v uplynulých letech k objasnění stovek případů, mezi nimiž byly i závažné trestné činy. V místech, kde jsou instalované kamery dochází ke snižování pouliční kriminality,“ vysvětlil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. 

„Pomocí instalované kamery se podařilo nafilmovat a následně zadržet dva zloděje, kteří vykrádali zaparkované auto v Břevnově,“ prozradil Chalupa konkrétní využití instalovaných kamer a dodává: „V minulosti se v Praze 6 pohybovala celostátně hledaná osoba. Poté, co se dostala do zorného pole jedné z kamer, sledovala policie pohyb této osoby po území městské části. Bylo k tomu samozřejmě využito více kamer, než jen ta, která hledaného poprvé nafilmovala a tak se tohoto člověka podařilo zadržet. A abychom neřešili pouze kriminalitu, kamery se využívají také při dopravních nehodách, které se jeví jako velice sporné. Teprve po shlédnutí záznamů z bezpečnostních kamer se pak dá jednoznačně určit viník.“

„Umístění kamerových stanovišť navrhují jednotlivé městské části po konzultaci s republikovou a městskou policií podle toho, které lokality považují z hlediska bezpečnosti za rizikové,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Podle zkušeností policie lze naopak díky záznamu z kamer při vyšetřování dokázat, že se oznámený trestný čin vůbec nestal nebo že se dotyčná osoba v uváděných místech a časech vůbec nenacházela. V současné době totiž kamery uchovávají záznam po dobu dvou dnů, ještě letos by kapacita měla vzrůst na deset dní.
„Pokud třeba někomu vykradou auto v dosahu kamery, prodlouží se doba, po kterou bude možné prohlédnout záznam,“ uvedl Chalupa.

Na výstavbu Městského kamerového systému v Praze 6 ročně přispívá radnice částkou 3 mil. korun. Výstupů z kamer využívá především městská a státní policie a Krizový štáb hl. m. Prahy, ale i Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy a další instituce. 

Kde a proč přibyly v Praze nové kamery PRAHA 6 (14 nových kamer)
* čtyři kamery na křižovatkách Břevnovská/Bělohorská, Kochanova/Bělohorská, Bělohorská 70 a Diskařská - v Bělohorské dochází k vloupáním do aut a jejich krádežím, k loupežným přepadením, vykrádání bytů, vloupaní do obchodů a kanceláří

* čtyři kamery na křižovatkách Potočkova/Junácká, Pod Královkou, Eliášova/Z. Wlntra a Na Petynce/Na Zástřelu - dochází zde zejména k vloupání do aut a jejich krádežím

* čtyři kamery na křižovatkách Na Petřinách/Šantrochova a Heyrovského náměstí, Radimova/Kusá a Radimova/Kajetánka - dochází zde hlavně k vloupání do aut a jejich krádežím, k loupežným přepadením, v minulosti zde došlo k loupeží v peněžním ústavu a vykrádání bytů a vloupání do obchodů (například do prodejny Delvita)

* dvě kamery Vaničková a Sibiřské náměstí - jsou umístěny v místě, kde dochází ke krádežím vozidel a jejich vykrádání

Co odhalily kamery Městského kamerového systému v Praze 6 (za 9 měsíců loňského roku - ze statistik Policie ČR)?
91 událostí (např.14 krádeží osobního vozidla; 16 vloupání do vozidla; 8 vloupání do objektu; 1 krádež tržby; 1 neoprávněný výběr z bankomatu; 2 krádež zavazadla; 4 pouliční rvačky; 4 kapesní krádeže; 1 vandalismus; 1 krádež motocyklu; 1 požár na stanici tramvaje; 1 propagace fašismu; 2 poškození mot. vozidla; zadržena 1 hledaná osoba; 2 podvodné vylákání peněz, 5 loupežných přepadení; 3 výtržnictví; zadrženi pachatelé podvodů na starých lidech).Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/aktuality/14-novych-kamer-sleduje-deni-v-praze-6-2006-01-13 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz