Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

Výstava: Malíř F. Doležal a Galerie V. Kramáře

Dubnová výstava v Galerii Skleňák připomíná život a dílo významného malíře, grafika a výtvarného teoretika Františka Doležala, dlouholetého obyvatele Prahy 6. 


náhled souboru

Výstavu, kterou s podporou Prahy 6 a Archivu výtvarného umění připravila Jarmila Štogrová-Doležalová, představuje Doležalova díla 70. a 80. let. K vidění bude také monografie s názvem František Doležal: Poesie a život, kterou vydala jeho dcera Jarmila Štogrová-Doležalová. Kniha mapuje nejen umělcův život, ale také éru Kramářovy galerie, na jejímž vzniku se František Doležal významně podílel, dále obrazy, tiskoviny, fotografie.

Malíř, grafik a výtvarný teoretik František Doležal (1910–1989) přišel do Prahy 6 z východních Čech v roce 1939. Bydlel v ulici Jugoslávských partyzánů, v ateliéru na Bachmačském náměstí v domě U Huberta a nakonec žil a pracoval v podkroví v ulici Národní obrany.

V 60. letech byl František Doležal předsedou pobočky Svazu čs. výtvarných umělců Prahy 6. Z jeho podnětu a za podpory poslankyně Gertrudy Čakrtové-Sekaninové vznikla Galerie Vincence Kramáře. V prostorách bývalých obchodů v ulici Čs. armády 24 ji svépomocí vybudovali zdejší výtvarníci. Doležal se svými spolupracovníky galerii vedl v letech 1964 až 1971. „Kramářovka“ se stala pražským kulturním centrem s mezinárodním významem mj. výstavami Picassa, Chagalla, kubismu či surrealismu. V českém prostředí se koncepce galerie obracela k modernímu a současnému umění. Uskutečnily se retrospektivní výstavy Emila Filly, Bohumila Kubišty, Františka Tichého, Bedřicha Feuersteina, Karla Teigeho, Jaromíra Funkeho, Františka Tröstera,… Mnozí z autorů byli zastoupeni početnými soubory svých děl vůbec poprvé nebo po dlouhé odmlce. Představovaly se tu systematicky zdroje a kořeny současného moderního umění. Významným přínosem pro veřejnost byly obsáhlé výstavy restaurátorského umění a českého kubismu. Malá síň galerie představovala pravidelně umělecký život obvodu Prahy 6 a současné tendence především pražských, ale i mimopražských výtvarníků.

Jako malíř, básník a výtvarný teoretik se Doležal soustavně zabýval životem a dílem K. H. Máchy. Vytvořil dva Máchovské cykly, které tvoří vrchol jeho tvorby. Experimentoval vlastními surrealistickými metodami, jeho obrazy jsou plny symbolů a poezie. Krajina prolínající se s ženskou figurou v abstraktním pojetí byla hlavním motivem Doležalovy tvorby, jakýchsi osobních obrazových deníků. František Doležal zemřel v Dejvicích v červenci 1989, pochován je na Bubenečském hřbitově.

KDY: od 07.04.2021 do 02.05.2021

PLUS KÓD: 9F2P492X+HQ obrázek mapySOUVISEJÍCÍ AKCE

Nebyly nalezeny žádné vyhovující záznamy

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/akce/vystava-malir-f-dolezal-a-galerie-v-kramare-2021-04-07 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.