Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

Slavnost "Štrozok"

Dobové trhy, prodej a předvádění tradiční výroby, staropražské šlágry, pouliční divadlo, jarmareční a kejklířské atrakce, pohádky pro děti, rocková zábava, projížďky fiakry a občerstvení – staročeské pochoutky!


náhled souboru

“V druhé polovině 19. století patřila k známým pražským událostem. Říkalo se ji Slamník či „po pražská“ Štrozok a celá ta jarní veselice se odehrávala na docela malé návsi tehdejší Bubenče, v blízkosti kostela sv. Gottharda u Stromovky“…tolik historie, o které se mnozí domnívali, že je již desítky let zapomenutá.

Ne však pro radnici Prahy 6, která se tuto, kdysi velice populární a oblíbenou slavnost, pokusila připomenout před dvěma lety v rámci oslav 100 let města Bubenče.
“Brali jsme to jako generálku či nultý ročník, který právě v rámci bubenečských oslav dopadl na výbornou. A už tehdy jsme slíbili, že se pokusíme slavnost Slamník či Štrozok vrátit zpět do kalendáře lidových oslav. Jsem proto moc rád, že právě letošní rok můžeme považovat za skutečný začátek obnovené historie. Věřím, že tak jako měla tato slavnost své příznivce v celé Praze v minulosti, najde si je i v dnešní době,“ říká starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Program (uvádí Franta Albrecht)

pátek 21.dubna
hospoda Na Slamníku

20.00 skupina OOZ

sobota 22.dubna
venkovní scéna

10.00 kejklíř Vojta Vrtek
10.30 staropražské šlágry - Řešeto
11.00 kouzelnické vystoupení - Rudi Harden
11.30 staropražské šlágry – soubor Řešeto
12.30 provazochodectví – Rudi Harden
13.00 kejklíř Vojta Vrtek
14.00 slavnostní zahájení starostou Prahy 6 Tomášem Chalupou
14.15 staropražské šlágry – Staropražská kapela
15.15 jarmareční pohádka Kouzelná kulička
16.30 balancování se sklem – Rudi Harden
17.00 staropražské šlágry – Staropražská kapela
17.45 kejklíř Vojta Vrtek – žonglování s ohněm

hospoda Na Slamníku

11.30 pohádka pro děti – Dlouhý, Široký a Bystrozraký, divadelní společnost Julia & spol.
20.00 skupina Skvost (60. a 70.léta)

neděle 23.dubna
venkovní scéna

10.00 comedie dell´arte – BILBO compagnie
11.00 staropražské šlágry – Řešeto
12.00 žonglování – Rudi Harden
12.30 pohádka O pejskovi a kočičce
13.00 staropražské šlágry – Řešeto
14.00 equilibristické vystoupení – Rudi Harden
14.30 staropražské šlágry – Fiakr
15.00 pohádka O pejskovi a kočičce
16.00 staropražské šlágry – Fiakr
17.00 břišní tanec – Michaela Harden
17.30 balancování se sklem – Rudi Harden
17.45 staropražské šlágry – Fiakr

akce na náměstí

Dva potulní rytíři - Divadlo Trakař
škola žonglování pro děti – Rudi Harden
Nosalini – hra s loutkou mezi dětmi – Rudi Harden

Změna programu vyhrazena. V případě nepříznivého počasí se pohádky uskuteční v budově Obchodní akademie (metro A - st. Hradčanská, bus č. 131 - zast. Sibiřské nám.), vstup zdarma


PRAHA 6 TRADIČNÍ
Každoročně hojně navštěvovanou tradicí Prahy 6 je třídenní lidový svátek Masopust v Břevnově. Hlavní atrakcí je průvod masek. Dlouhou historii má i Břevnovské posvícení, které probíhá v říjnu a to už od 18. století. V kalendáři lidových oslav se natrvalo usadily i dejvické Vánoce Prahy 6 nebo červnový Dětský den na koupališti Petynka. Nejmladší tradicí je oslava Dne Prahy 6 spojená s udílením Čestného občanství v září v břevnovském klášteru. Obnovit se nyní podařilo kdysi oblíbenou povelikonoční slavnost Slamník či Štrozok v Bubenči. Z Dejvic pocházejí dvě tradice – Hanspaulská liga, nejmasovější liga v malé kopané u nás a hanspaulské hudební hnutí.

Z HISTORIE
Říkalo se jí Slamník
Zatímco Matějská si získávala postupně kredit poutě všelidové, Slamník či Štrozok byl profesní akcí. Na návsi se scházeli především krejčovští tovaryši, podobně jako na Fidlovačce ševci. Ale nezapomnělo se na hipodromy, jakési dostihy v miniatuře, které byly tehdy v módě. Na Slamníku bylo v takovém hipodromu připraveno sedm koní, na nichž se v ohraženém kole vozili tehdejší místní výrostci. Pouť dnes ještě připomíná známá hospoda Na slamníku, což je jakési nezpochybnitelné místo pro bubenečské patrioty. Kdyby se do hospody Na slamníku posadil vedle dnešních štamgastů spisovatel Ignát Hermann, jemuž vděčíme za postřehy a vzpomínky na dnes již zašlou Prahu, asi by se zmínil, jak se ženské na takovou pouť vyšňořily.

Bubenečské velikonoční slavnosti, jíž se říkalo Slamník či "po pražská" Strožok, předcházely lidové veselíce mladých řemeslníků pořádané již v 17. století. Konaly se vždy první úterý po Velikonocích a doprovázel je průvod směřující od Písecké brány k vltavskému rameni v Královské oboře. Zlatým hřebem byly oslavy v bubenečských hospodách.

Původní pouť krejčovských tovaryšů se ve druhé polovině 19. století změnila v lidovou velikonoční zábavu, hojně navštěvovanou Pražany všech společenských vrstev. Když se přiblížily Velikonoce, pražští krejčovští mistři střihli z pevného bílého plátna na symbolický slamník. Látku pak předali tovaryšům a učedníkům, kteří "Štrozok" vzorně ušili a ozdobili červenými tábory. Na slamník navíc patřil i krásně vyšitý mládenec a panna. Hotové dílo pak krejčí upevnili na májku a v čele s ním vyšli do ulic Prahy. Podrobně o tradičním velikonočním průvodu pražských krejčíků píše F. V. Vykoukal v knize Z časů dávných i našich:
"S máji tou průvod chodíval městem a množství lidu je provázelo. Ubírali se Bruskou branou na prostranství mezi Bubenčem, horou Letnou směrem k řece a k Podbabě se rozkládající.“

Do Bubenče se chodívalo nejen na pouť, ale také na znamenité pečivo, které pekl vyhlášený pekař „hned pod schody“, jak se říkávalo. „O koláčcích věděla celá Praha a mlsní její obyvatelé chodili tam houfně, aby si pochutnali na dobrém pečivu, které se prodávalo po třech krejcarech,“ vzpomíná spisovatel Ignát Hermann. „Mnozí a zvláště mladí lidé chodili tam však i proto, že ty koláčky tlučeným cukrem posejpala a do bílého papíru zavíjela hezká dceruška pekařova, které se všeobecně říkalo sličná koláčnice. Tvůrce těchto proslulých koláčků odstěhoval prý se později někam na Břevnov a jeho odchodem bubenečské koláčky zanikly.“Martin Šalek
tiskový mluvčí ÚMČ Praha 6
msalek@praha6.cz
 220 189 957

KDY: od 22.04.2006 do 23.04.2006 vždy od 10:00 do 18:00

KDE: Krupkovo nám., Praha 6-Bubeneč

KDO: ÚMČ Praha 6SOUVISEJÍCÍ AKCE

Nebyly nalezeny žádné vyhovující záznamy

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/akce/slavnost-strozok-2006-04-22 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz