Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

Koule a kuličky 2017 aneb pétanque a skleněnky

Pražská Hanspaulka v sobotu 21. října 2017 ožije pradávnými společenskými hrami – hrou s velkými koulemi známé pod názvem pétanque a hrou s kuličkami docela malými – cvrnkanou. Pavel Zoufalý, mistr světa a trojnásobný mistr republiky ve cvrnkání kuliček, bude všem příchozím učitelem na výsost povolaným.


náhled souboru

Spolek Hanspaulka a Městská část Praha 6 srdečně zvou na akci „Koule a kuličky 2017 aneb pétanque a skleněnky“. V sobotu 21. října 2017 od 10 hod. bude parčík pod Hanspaulským zámečkem dočasnou mekkou všech zájemců o tyto velmi staré sporty. Akce nese podtitul „Memoriál Honzy Mařana“ na památku významného členu spolku, který celou akci vymyslel…

Pod dohledem mistra světa (2011) a trojnásobného mistra republiky (2003, 2005 a 2006) ve cvrnkání kuliček a dalších pozvaných zkušených hráčů a lektorů si návštěvníci budou moci vyzkoušet dvě klasické „kulaté hry“ - hru s velkými koulemi – pétanque a cvrnkanou s malými kuličkami-skleněnkami. Odborníci z Českého kuličkového svazu vysvětlí pravidla obou her a předvedou něco ze svého umění. Akce vyvrcholí turnajem široké veřejnosti. Hraje se za každého počasí! Koule na pétanque i kuličky si bude možné zapůjčit, kuličky si budou moci zájemci na místě i zakoupit.

Víte, že hra v kuličky skutečně patří mezi nejstarší sporty v historii lidstva? Potvrzují to archeologické nálezy – například ve starověkém Egyptě byly v hrobkách nalezeny kuličky vyrobené z oblázků. Stejné nálezy byly zaznamenány v aztéckých pyramidách či na pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky, které se datují do roku 100 před n. l. Nejstarší nalezená kulička pochází z Egypta a její stáří se odhaduje na 5000 let. Britské Marble Museum má ve svých sbírkách kuličky z Kréty, které pocházejí z období 2000–1700 let před n. l.

Také hra s koulemi o poznání většími má kořeny hluboko v minulosti. Pétanque se vyvinul ze hry jeu de boules, jejíž historie je mnohem bohatší, než by se mohlo zdát. Jelikož jde o relativně známou hru, která nemá nijak složitá pravidla a je rozšířená v různých formách po celém světě, nepřekvapí, že její stopa sahá až do starověkého Řecka a Říma. Řekové si s oblibou krátili čas hrou, při níž házeli kamenné koule na cíl, přičemž preferovali sílu a tvrdost. Dnešní podobě pétanque se však přibližovali více Římané. Ke hře používali dřevěné koule s kovovým pláštěm, které se snažili nablížit k nepříliš vzdálenému cíli. Hra se postupně rozvíjela, rychle se šířila po celé Evropě, až se dostala do středomořské oblasti Francie.

V roce 2016 konečně zapustily obě hry své kořeny i na pražské Hanspaulce. Po necelém roce tu máme druhý ročník.

Tomáš Stařecký

KDY: 21.10.2017 od 10:10

KDE: Parčík pod Hanspaulským zámečkem

KDO: Hanspaulka, z.s.

WEB: http://hanspaulka.org

PŘÍSPĚVEK ÚMČ: 21000,-Kč


SOUBORY KE STAŽENÍ
náhled souboru
ikonka typu souboru application/pdf rozpis turnaje a situační plánek místa konání
[ PDF • 618kB ]


SOUVISEJÍCÍ AKCE

Nebyly nalezeny žádné vyhovující záznamy

--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/akce/koule-a-kulicky-2017-aneb-petanque-a-sklenenky-2017-10-21 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.