Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Pomoc pro Ukrajinu
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

DEN PRO TROJSKOU KOTLINU: zábava a urbanismus

Trojskou kotlinu, území o rozloze 800 hektarů, čeká v příštích letech proměna v místo aktivního odpočinku a volnočasových aktivit. Prohlédnout si plány na změnu a vyzkoušet si, jak by to mělo v budoucnu fungovat, může veřejnost 14. května. Hitem akce bude projížďka vodní tramvají.


náhled souboru

MČ Praha 6, Praha 7, Praha 8 a Praha-Troja a IPR zvou veřejnost na Císařský ostrov na Den pro Trojskou kotlinu – den naplněný komentovanými prohlídkami, divadlem i výstavami o budoucnosti oblasti u břehu Vltavy. V kotvišti v Podbabě bude přistavena loď Tajemství bratří Formanů, na jejíž palubě se v rámci dne odehrají tři autorská představení Aladin a připravené budou i tvůrčí dílny pro děti. Součástí programu budou komentované prohlídky podzemních nádrží budovy staré čistírny odpadních vod. Na výstavních panelech vám ukážeme záměry s oblastí celé Trojské kotliny, které by se měly uskutečnit do roku 2030.

Praha 7 zve na prohlídku Nové vodní linky u Císařského ostrova, kde bude připravený kulturní program. Magistrát hlavního města Prahy zároveň spustí pilotní provoz vodní tramvaje, která by v budoucnu mohla jezdit v oblasti Trojské kotliny a blízkého okolí.  

Trojská kotlina, představuje jedno z největších a nejcennějších přírodních území hlavního města Prahy. Díky jeho výjimečné poloze ve městě a množství funkcí, které plní, si ostrov zaslouží, aby bylo rozvíjeno v souladu s principy příměstského parku. Ty spočívají nejen v efektivní ochraně biodiverzity, ale především v plnohodnotném začlenění krajiny do města v důsledku tak i ve zvýšení kvality života pro obyvatele metropole. Součástí nové Trojské kotliny budou upravené břehy, pěší stezky, cyklostezky a propojení obou břehů tzv. vodní tramvají.

„Trojská kotlina je území s obrovským potenciálem. Císařský ostrov, části Podbaby, Stromovky a Troje mají lidem mnoho co nabídnout: zeleň, sport, procházky, pikniky, zkrátka odpočinek od ruchu velkoměsta. Bohužel je Trojská kotlina aktuálně z části zanedbaná a navzájem špatně propojená. Spolupráce hlavního města i dotčených městských částí, která začala už před několika lety, doufám v blízké budoucnosti povede k tomu, že z Trojské kotliny bude příjemná říční zóna s klidnou atmosférou pro všechny obyvatele,“ upřesňuje místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj Jakub Stárek.

Nekoordinované zásahy v oblasti Trojské kotliny a zejména výstavby Nové vodní linky na Císařském ostrově vedly hlavní město Praha v roce 2015 k vypsání workshopu na Trojskou kotlinu. Výstupem byly dokumenty, které se staly podkladem k uzavření Memoranda o spolupráci na rozvoji, budoucím využití a správě Trojské kotliny v okolí Císařského ostrova.

Memorandum bylo podepsáno v roce 2017 Hlavním městem Praha, Městskou částí Praha 6, Městskou částí Praha 7, Městskou částí Praha – Troja. Později se připojily např. Městská část Praha 8 a Povodí Vltavy, s. p.

Den pro Trojskou kotlinu je pravidelně pořádán od roku 2019, kde je naplňování akčního plánu prezentováno veřejnosti.

 

Program na Císařském ostrově:

Střecha Nové vodní linky


10.00 - 18.00
 Informační panely s popisem čistírenských procesů doplněné o virtuální prohlídku Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod

10.00 Program pro děti o úpravě vody (H2ospodař!)

11.30 Program pro děti o hospodaření s vodou (H2ospodař!)

11.30 Urban walks o plánované revitalizaci ostrova s architekty (Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy)

12.00 / 14.30 Procházka po ostrově s geobotanikem Janem Albertem Šturmou

13.00 Program pro děti o čistírně odpadních vod (H2ospodař!)

14.30 Program pro děti o vodě v krajině (H2ospodař!)

15.00 Urban walks o revitalizaci řeky a protipovodňové ochraně Prahy (vodohospodář M. Sucharda, architekt J. Zuzula)

 

Zahrada MetroFarm

 10.00 - 15.30 Prohlídka komunitní zahrady Metrofarm

14.00 – 16.00 Ukázka výcviku koní městské policie

15.30 – 18.00 Zahradnický worshop: Péče o rostliny a sázení rajčat

 

Vyhlídka

10.00 – 18.00 Vyhlídka a expozice o významných stavbách a zajímavostech (MČ Praha - Troja)

 

Program v Praze 6

Loď Tajemství bratří Formanů – kotviště Podbaba

Představení Aladin vždy v 11.00, 15.00, 17.00. Následují kreativní dílny pro děti.                                                                                   

Stará čistírna odpadních vod

Prohlídky zdarma vždy v celou hodinu od 10.00 do 16.00.

                                                            

 --- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/akce/den-pro-trojskou-kotlinu-zabava-a-urbanismus-2022-05-14 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.