Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
COVID-19 / KORONAVIRUS : : kompletní a průběžně aktualizované informace
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

David Pomahač, Zapomělsem v Kaštanu

Teskné melodie, nejistoty partnerských vztahů a hledání světel na konci tunelu.

 


náhled souboru

David Pomahač je křehký písničkář s duší rockera a něžný rocker v roli písničkáře. Skladatel, hudebník a oceňovaný textař, vystoupil počátkem roku 2020 ze stínu známého urban-folkového dua Kieslowski a u Indies Scope vydal své debutové, sólové album Do tmy je daleko. Pokřtít jej stihl poslední den před začátkem lockdownu a dál už to všichni známe… Nicméně na to, že živě se celý rok moc hrát nedalo, deska rozhodně nezapadla a v obrovské konkurenci alb roku 2020 se umístila v první dvacítce celoroční hitparády Velká Sedma Radia 1, v žebříčku nejlepších desek roku 2020 časopisu Full Moon, v první desítce nejlepších alb roku Musicserver.cz i výběru nejlepších desek rádia Expres FM.

Do tmy je daleko představuje soubor zatím nejosobnějších písní Davidovy kariéry a posun v jeho tvorbě, ať už v textech jdoucích na dřeň, či příklonem k elektronice. Svůj podíl na tom má i citlivá produkce Tomáše Havlena (Zvíře jménem podzim, Post-hudba, Spomenik aj.). 

„Je to má zpověď o každodenním hledání světla, aniž bych si byl jistej, že vůbec někde nějaký je. O životě ve tmě, s depresema, o všudypřítomným pocitu samoty, o lásce, kterou umím jen těžko dát najevo, o ztrátách a chuti se z toho všeho dostat a vidět světlo, cítit teplo. Myslím, že osobnější album bejt nemohlo. Odhalil jsem úplně všechno,“  říká David Pomahač.

Téměř přesně po roce vyšel (opět u Indies Scope) záznam koncertu v Café V lese pod názvem Live 11/3/2020, které přináší skladby z desky “Do tmy je daleko” plus několik dalších ze spolupráce s Martinem Tvrdým (Bonus), které se stanou základem nového studiového alba.

„Mysleli jsme si, že měsíc po vydání alba “Do tmy je daleko”, tedy už na jaře, to krásně oslavíme. Datum 11. března se nám líbilo, ale netušili jsme, jak vyjímečný den to bude. Dvanáctého přišel lockdown a všechno je od tý doby jinak. Deska o hledání světla v temnotě dostala úplně jinej rozměr, intimní písničky o vnitřní izolaci jsou najednou konfrontovaný s realitou, kdy izolace hraje hlavní roli u všech bez rozdílu. A ani po roce se to moc nezměnilo. Ale ve všech písních nakonec světlo přijde a v reálnym životě to tak nejspíš dopadne taky tak,“ říká Pomahač.

David Pomahač založil projekt Bez peří, devět let strávil s legendární ústeckou kapelou Houpací koně, tři roky prožíval večírek doprovodné kapely Xaviera Baumaxy. Rok 2010 dal vzniknout duu Kieslowski. Písně stojící na zvuku kytary, piana, dvou hlasech a Davidových textech si získaly početnou fanouškovskou základnu a naplněné koncerty doma i v zahraničí. Kieslowski byli nominováni na hudební cenu Apollo a zůstaly po nich tři alba a několik EP. 

-----

o úvod večera se postará
ZAPOMĚLSEM:

Zapomělsem je stesk jesenických sudet. Písničkářství kombinující folkové kořeny a výrazné poetické texty s experimentálními přístupy.

Za projektem Zapomělsem stojí od roku 2017 Aleš Macenauer. Do širšího povědomí tuzemské alternativní scény se dostal debutovou dlouhohrající deskou Gejzír z roku 2019. Skladby jako Medvěd Josef a Pro ty chvíle se prosadily v hitparádě Velká sedma na Radio 1 a rotovaly i na dalších stanicích, např. na Radio Proglas. Pořad Reflektor zároveň zařadil Gejzír mezi 20 nejlepších českých a slovenských alb roku 2019. 

Druhá dlouhohrající deska s názvem Měsíc ve váze vyšla v dubnu 2021 u Indies MG a je originální kombinací folku a elektroniky. S Macenauerem na ní spolupracovali i hostující muzikanti, konkrétně Zdeněk Jurčík (Kafka Band, Priessnitz), Lukáš Morávek (Priessnitz), Tadeáš Polák (Severní nástupiště) a Lucie Krpalová (Prune). O mix a master se postaral Ondřej Ježek (Jámor studio) a obal desky namaloval Jakub König (Kittchen, Zvíře jménem Podzim). Singl Kdesi odstartoval ve Velké sedmě na druhém místě a deska sklidila pozitivní ohlasy. Hovoří se o ní jako o jedné z nejambicióznějších nahrávek letošního roku. 

Zapomělsem se divákům představil např. na festivalech Okolojeles, Cool v plotě nebo Hradecký slunovrat a na mnoha dalších místech po celé republice, ať už sólově či s kapelou. Vystupoval také jako předskokan Letní kapely Jaromíra 99. 

Bývá přirovnáván k alternativním singer-songwriterům jako Bon Iver nebo Sufjan Stevens. 

„Macenauer na albu [Gejzír] ukazuje obrovský cit pro vypravěčství i producentské detaily v čele s nečekanými samply a elektronickým šumem jako Bon Iver, které posouvají zpráchnivělý archetyp tuzemského akustického folku o level výš.“ – Headliner

 

KDY: 18.09.2021 od 20:00

KDE: KC Kaštan, Bělohorská 150, Praha 6

KDO: Kaštan – scéna Unijazzu

WEB: http://www.kastan.cz

PŘÍSPĚVEK ÚMČ: 440000,-KčSOUVISEJÍCÍ AKCE


--- konec tisknuté stránky www.praha6.cz/akce/david-pomahac-zapomelsem-v-kastanu-2021-09-18 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz