Vědecká kavárna ve Vila Lanna: Věže občas padají

Srdečně zveme všechny milovníky vědy na populárně-naučné přednášky v rámci nového cyklu vědecké kavárny ve Vila Lanna. V příjemném prostředí si můžete poslechnout poutavé prezentace českých vědců a vědkyň na aktuální i překvapivá témata.

Kde: Kavárna vily Lanna
Kdy: jedna středa v měsíci
Vstup zdarma

Hlavní foto

Věže občas padají

o riziku skalního řícení v pískovcových oblastech

Středa 18. června 2025 od 17:30 do 18:30

Mgr. Jiří Adamovič, CSc., Geologický ústav AV ČR

Procesy zvětrávání v pískovcových skalních oblastech postupují většinou velmi pomalu a za jeden lidský život změnu ani nepostřehneme. Výjimkou jsou případy, kdy dojde k náhlému pádu části skalní stěny nebo celé skalní věže. Tyto děje se naopak odehrají během několika vteřin. Co je jejich příčinou? A můžeme skalnímu zřícení nějak předcházet? Přijďte si poslechnout odpovědi odborníka z Akademie věd ČR, který se tyto jevy soustavně studuje a nové poznatky zazní v přednášce.

Vstup na akci je zdarma.

 

Podobné akce

Proměna zastávky pro bezpečný let ptáků: Tvůrčí workshop a ornitologická vycházka

Přijďte s námi strávit tvůrčí odpoledne, které spojuje design, ochranu přírody a možnosti ovlivnění veřejného prostoru v našem sousedství. Společně proměníme autobusovou zastávku tak, aby přestala být nebezpečnou pastí pro ptáky a stala se estetickým prvkem, který náš veřejný prostor oživí. Máme jedinečnou možnost udělat dobrou věc přímo v našem okolí. Po workshopu navážeme komentovanou ornitologickou vycházkou v oboře Hvězda.

Celý článek 16. 6. 2026

až 22. 4. 2026

Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky (a dokonce na pár místech mimo ni). Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek.

Hlavním úklidovým dnem byl 28. březen. Na šestce proběhnou i další úklidy v dubnu.

Celý článek 26. 3. 2026