Spolu na Petřinách: Paměť sídliště Petřiny

Víte, co mají společného třešně a “Klausovka”, kde byla na Petřinách vzletová dráha pro letadla? Nebo, co to byly palposty a kde se na Petřinách nacházely? V které samoobsluze byl vedoucím pan Král? Kam se chodilo nakupovat “před sídlištěm”? Kdo a kdy inicioval prodloužení tramvaje na Petřiny?

To a mnohem více se můžete dozvědět na přednášce, která je určena jak pro pamětníky z dob počátků sídliště, tak všem, kteří se o historii místa, kde žijí, chtějí dozvědět co nejvíce. Tato přednáška se konala již 3. 4. 2024, ovšem z důvodu omezené kapacity sálu se nedostalo na všechny zájemce. 

Právě propojení vzpomínek pamětníků a nových nebo mladších obyvatel, bude součástí našeho setkání nad historickými plány, fotografiemi, amatérskými záběry sestříhanými do krátkého filmu.

Otázky a vzpomínky v průběhu přednášky jsou tentokrát velmi vítány.

Hlavní foto

Přednáška je součástí projektu Paměť sídliště Petřiny, jehož hlavním cílem je zachovat historii a paměť jednoho z nejstarších panelových sídlišť v Praze. To zahrnuje nejprve sběr a vyhledávání amatérského filmového a fotografického materiálu od pamětníků, kteří mohou poskytnout vzácné záznamy o sídlišti při jeho vzniku. V tuto chvíli hrozí ztráta těchto materiálů zejména z důvodu mezigenerační obměny.

Z nasbíraných materiálů vytvoříme digitální archiv, který nám následně umožní vytvořit knihu a možná i filmový dokument. Historický záznam, který zachová vzpomínky na minulost a zároveň poslouží k prohlubování kulturní identity, umožňující současným obyvatelům identifikovat se s místem, kde žijí a lépe porozumět jeho historii a hodnotám.

Přednášejí: Jana Jemelková a Jiří Hušek / členové spolku Spolu na Petřinách, oba praktikující architekti a obyvatelé Petřin se zájmem o kultivaci a prohloubení povědomí o místě, kde žijí.

Podobné akce

až 14. 5. 2024

Zapojte se do budoucí podoby místa, které hyzdí nyní zchátralé vily. Komunitní setkání nad mapou proběhne přímo v řešeném území na pozemku č. 687 dne 14. května od 18:00 do 19:30. Čeká vás práce ve skupinách nad mapou, výstupy ze všech skupin zkresleny do výkresu hodnot a výkresu problémů. Ty budou zveřejněny na webu testovacího plánování a budou jedním z podkladů pro projekční týmy.

Celý článek 1. 1. 1970

až 25. 4. 2024

Jak chránit unikátní lokalitu Baba? Jak řešit dopravu v místě? Jak dát důstojnou podobu vstupní části architektonicky cenné lokality?

Zajímají-li vás odpovědi na tyto otázky nebo máte další, přijďte na setkání, které se koná 25. dubna od 15 hodin v Ballingově sále Národní technické knihovny.

Celý článek 1. 1. 1970