Spolu na Petřinách: Paměť sídliště Petřiny

Víte, co mají společného třešně a “Klausovka”, kde byla na Petřinách vzletová dráha pro letadla? Nebo co to byly palposty a kde se na Petřinách nacházely? V které samoobsluze byl vedoucím pan Král? Kam se chodilo nakupovat “před sídlištěm”? Kdo a kdy inicioval prodloužení tramvaje na Petřiny?

To a mnohem více se můžete dozvědět na přednášce, která je určena jak pro pamětníky z dob počátků sídliště, tak všem, kteří se o historii místa, kde žijí, chtějí dozvědět co nejvíce.

Právě propojení vzpomínek pamětníků a nových nebo mladších obyvatel, bude součástí našeho setkání nad historickými plány, fotografiemi, amatérskými záběry sestřihanými do krátkého filmu.

Otázky a vzpomínky v průběhu přednášky jsou tentokrát velmi vítány.

Hlavní foto

Součástí přednášky bude i slavnostní zahájení projektu Paměť sídliště Petřiny, jehož hlavním cílem je zachovat historii a paměť jednoho z nejstarších panelových sídlišť v Praze. To zahrnuje nejprve sběr a vyhledávání amatérského filmového a fotografického materiálu od pamětníků, kteří mohou poskytnout vzácné záznamy o sídlišti při jeho vzniku. V tuto chvíli hrozí ztráta těchto materiálů zejména z důvodu mezigenerační obměny.

Z nasbíraných materiálů vytvoříme digitální archiv, který nám následně umožní vytvořit knihu, dále filmový dokument jako historický záznam, který zachová vzpomínky na minulost a zároveň poslouží k prohlubování kulturní identity, umožňující současným obyvatelům identifikovat se s místem, kde žijí a lépe porozumět jeho historii a hodnotám.

Přednášejí: Jana Jemelková a Jiří Hušek / členové spolku Spolu na Petřinách, oba praktikující architekti a obyvatelé Petřin se zájmem o kultivaci a prohloubení povědomí o místě, kde žijí.

Podobné akce

Komu patří město? Co definuje funkčnost města? Co je územní plán a jak funguje? Čím je specifické středoevropské město? Architekt Osamu Okamura představí zdařilou publikaci o městě a urbanismu z roku 2020, která vznikla ve spolupráci s výtvarníky Davidem Böhmem, a Jiřím Frantou. 

Celý článek19. 2. 2024