Spolu na Petřinách: Město pro každého

Komu patří město? Co definuje funkčnost města? Co je územní plán a jak funguje? Čím je specifické středoevropské město? Architekt Osamu Okamura představí zdařilou publikaci o městě a urbanismu z roku 2020, která vznikla ve spolupráci s výtvarníky Davidem Böhmem, a Jiřím Frantou. 

Hlavní foto

Přednáší Osamu Okamura, česko-japonský architekt, vysokoškolský učitel, interpret městského plánování a urbanismu. Od února 2019 do ledna 2023 působil jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Bývalý šéfredaktor architektonického časopisu ERA 21 (2005–2012). V letech 2013–2017 působil jako programový ředitel mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE.

V roce 2014 byl vybrán časopisem Res Publica Nowa jako „New Europe 100 Outstanding Challenger”mezi 100 osobností, které přispívají k šíření inovací světového významu ve střední a východní Evropě.

Je autorem knihy o problémech současného městského prostředí Město pro každého, ilustrované Davidem Böhmem a Jiřím Frantou, oceněné DAM Architectural Book Award 2022, jako jedné z 10 architektonických knih roku, a Bologna Ragazzi: New Horizons 2021, nejprogresivnější ilustrované knihy pro mládež.

Podobné akce

Víte, co mají společného třešně a “Klausovka”, kde byla na Petřinách vzletová dráha pro letadla? Nebo co to byly palposty a kde se na Petřinách nacházely? V které samoobsluze byl vedoucím pan Král? Kam se chodilo nakupovat “před sídlištěm”? Kdo a kdy inicioval prodloužení tramvaje na Petřiny?

To a mnohem více se můžete dozvědět na přednášce, která je určena jak pro pamětníky z dob počátků sídliště, tak všem, kteří se o historii místa, kde žijí, chtějí dozvědět co nejvíce.

Právě propojení vzpomínek pamětníků a nových nebo mladších obyvatel, bude součástí našeho setkání nad historickými plány, fotografiemi, amatérskými záběry sestřihanými do krátkého filmu.

Otázky a vzpomínky v průběhu přednášky jsou tentokrát velmi vítány.

Celý článek13. 3. 2024