Lament, Luba

rap, písničkářství

Hlavní foto

Lament

Od písničkářství k rapu a zpět

Lament vznikl jako ambiciózní projekt písničkáře Jakuba Čermáka aka Cermaque, na jehož albu se podílely tři desítky hudebníků a producentů. 

Kytaru nahradila originální elektronika, folkový zpěv se rytmizuje do alternativního rapu, nad bouřemi bitů se vznášejí dívčí chóry, soucit střídá vztek, empatie válčí proti samotě a odcizení. Tohle není žaloba, ale žalozpěv, tohle je Lament.

Původně jednorázový projekt se posléze přerodil do regulérně a samostatně vystupujícho dua, které vedle nyní deklamujícího „rapera“ Cermaque, tvoří i o elektroniku a beaty se starající producent a multiinstrumentalista Pavel Kielberger, který buduje elektronickou krajinu v nejlepší tradici experimentálních tvůrců elektronické hudby posledních dekád a zavodňuje ji důmyslnými a emocemi nabitými kytarovými riffy. Apokalyptické vize i sociální kritika se v textech opět prolínají s intimitou a niternou výpovědí. Poezie, u které budete tančit.

Už v duu vzniklo druhé album Prší v prázdném domě, které vyšlo na jaře 2024, a nabízí zuřivý souboj mezi touhou a skepsí, zvědavostí a kolapsem, něhou a únavou.

Luba

Luba je česká folková písničkářka. Poslouchá své okolí a hezká slova ve větách píše do svých písní. Je pro ni důležité zpívat a skládat česky. Emoce převádí ve slova a slova v emoce pomocí folku, který hraje.

Luba viděla hořet kopec a její táta namaloval obraz, o němž se jí zdálo. Akustická kytara a svébytná, suverénní česká lyrika. Ozvěny něčeho velmi povědomého a něčeho neznámého a nového. EP s názvem „Viděla jsem hořet kopec“ k poslechnu třeba na youtube a dalších platformách.

Podobné akce