Rádi bychom Vás pozvali na zahájení výstavy ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT v Praze
Archigami: Poetika skládání
Výstava představuje práce studentů, které vznikly v rámci výuky deskriptivní geometrie v prvním ročníku studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Hlavním cílem jednotlivých zadání je rozvoj prostorové představivosti budoucích architektů, pochopení prostorových vztahů. Papír se ukazuje jako lehce dostupný a názorný materiál pro vysvětlení principů přechodu z roviny (2D) do prostoru (3D).
Japonská technika origami (ori – skládání, gami – papír) je všeobecně známá skládáním různých zvířátek z papíru. Zde vystavené práce využívají některé méně známé druhy této japonské techniky, například modulární origami a origami teselace. Konstrukční principy zde propojují kreativitu a umění s matematickou přesností, vyžadují od studentů trpělivost a soustředěnost, tím je vedou k hlubšímu pochopení a až meditativnímu zklidnění.
Trochu jinou práci s papírem představují modely vytvořené metodou sliceforms, přestože její počátek nalezneme ve druhé polovině devatenáctého století, za její znovuobjevení v novodobé historii vděčíme americkému chemikovi Johnu Sharpovi. Ten se celý život snažil propojit vědu s uměním, je autorem několika publikací o dané problematice. V Čechách metodu sliceforms představila RNDr. Marie Kupčáková, která dlouhá léta působila na univerzitě v Hradci Králové. Při vytváření modelů studenti využívají i nejmodernější techniku, modelují v grafických programech, papír často vyřezávají laserem.
Výstavu jsme doplnili návody, abyste mohli zakusit radost z vlastní tvůrčí práce.