Spolu na Petřinách: Historie a vývoj sídlišť

Přednáška představí dějiny panelových sídlišť u nás, přiblíží řadu výzkumů, které se tomuto tématu v posledních letech věnovaly a zároveň prohloubí znalosti o místě, kde žijeme, kontext doby a vazby na okolí.

Hlavní foto

Jak vznikl panelák? Která sídliště jsou pionýrská a která nejkrásnější? A jakými dalšími fázemi prošla hromadná bytová výstavba po roce 1945? Přednáška představí dějiny panelových sídlišť u nás a přiblíží také řadu výzkumů, které se tomuto tématu v posledních letech věnovaly.

Cyklem přednášek, chce spolek Spolu na Petřinách prohlubovat znalost o místě kde žijeme, kontext doby, vazby na okolí, abychom dokázali lépe posoudit rizika budoucích zásahů a motivovat pozitivní proměny.

Přednáší Mgr. Eva Novotná, Ph.D. 

Vstup zdarma, sál Petřiny v 19.00

 

Mgr. Eva Novotná, Ph.D. působí jako edukátorka v NGP a dlouhodobě se zabývá dějinami moderní architektury. Autorsky se podílela na výzkumu Uměleckoprůmyslového musea v Praze mapujícím historii sídlišť v České republice (knihy Paneláci 12, 2017) a na publikacích k dějinám architektury 20. století.

 

Podobné akce

až 3. 7. 2025

Výstava představuje soubor ateliérových prací studentek a studentů oboru Krajinářská architektura Fakulty architektury ČVUT, z ateliéru Trevisan-Sklenář.
Ve svých návrzích se zabývají třemi různorodými lokalitami Prahy 6: Na Špitálce, Staré náměstí Ruzyně, Bílá Hora 1620 a zítra?
Každé z témat prověřuje schopnost citlivě reagovat na historický kontext, současné potřeby i ekologické výzvy s cílem hledat udržitelná a hodnotná řešení pro veřejný prostor.

Výstava je přístupná vždy v pondělí a ve středu od 8–18 hodin.

Celý článek 11. 6. 2025

Komentovaná procházka s architektkou Annou Vinklárkovou z Arniky po Břevnově ukáže dopady klimatické změny na život ve městě. Společně se podíváme na to, co všechno a jak klima ve městě ovlivňuje – od tunelu Blanka až po dešťový záhon. Dozvíte se, že ne všechny teplotní mapy ukazují totéž a že důležitou roli nehrají jen stromy – neméně podstatné je i bylinné a keřové patro.

Celý článek 26. 5. 2025